Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
PADEWSCY PRACA
PADEWSCY

100 lat krotoszyńskiego harcerstwa!

2018-12-14
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Historia
  6. /
  7. 100 lat krotoszyńskiego harcerstwa!
100 lat krotoszyńskiego harcerstwa!
Dariusz Fabianowski-WYBORY

7 grudnia odbyły się uroczystości z okazji 100-lecia krotoszyńskiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego. Przy krotoszyńskim kinie Przedwiośnie zorganizowano uroczysty apel, w czasie którego hufiec otrzymał nowy sztandar, a ponadto odsłonięto pamiątkową tablicę.

 

Tablica na murze dawnego hotelu Bazar na al. Powstańców Wielkopolskich przypomina, że 7 grudnia 1918 roku założono I Drużynę Harcerską im. Józefa Poniatowskiego. Był to początek ruchu harcerskiego w Krotoszynie.

Podczas apelu przypomniano o tragicznym wydarzeniu, do jakiego doszło 14 lipca tego roku, kiedy to w trakcie pożaru spłonął sztandar oraz wiele pamiątek i przedmiotów związanych z krotoszyńskim harcerstwem. Dzięki podjęciu szeregu inicjatyw, zorganizowaniu zbiórek i koncertów możliwe będzie nadrobienie części strat.

Za wielkie wsparcie i zasługi dla krotoszyńskiego harcerstwa burmistrz Franciszek Marszałek otrzymał z rąk komendanta Chorągwi Wielkopolskiej hm. Tomasza Kujaczyńskiego Złotą Odznakę Ruchu Przyjaciół Harcerstwa.

Kolejnym punktem uroczystości była jubileuszowa gala w krotoszyńskim kinie. Były występy artystyczne i podziękowania za wsparcie, wyemitowano film zrealizowany z okazji jubileuszu, pokazujący obozowe życie i aktywność harcerzy na terenie miasta. Zaprezentowano także zdjęcia i – dzięki krotoszyńskiemu muzeum – przygotowano wystawę eksponatów i plansze informacyjne o historii hufca. Gala zakończyła się harcerskim kręgiem, największym w historii. Zaproszono wielu byłych instruktorów i harcerzy, którzy mieli możliwość spotkania po latach.

Początki krotoszyńskiego harcerstwa sięgają końcówki I wojny światowej. Patriotycznie nastawiono młodzież zaczęła dążyć do utworzenia w mieście polskiej drużyny skautowej. Inicjatywę wsparł zarząd miejscowego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Już w kwietniu 1918 roku do Krotoszyna przybył Henryk Śniegocki – naczelnik Głównej Kwatery Skautów, żeby zapoznać krotoszyńską młodzież z zasadami konspiracji.

W listopadzie 1918 roku krotoszynianie zdecydowali się założyć drużynę i ponownie zaprosili Śniegockiego, aby odebrał meldunek o gotowości miejscowej młodzieży do pracy skautowej. Uroczyste złożenie meldunku odbyło się 7 grudnia 1918 roku w sali krotoszyńskiego Bazaru, a uczynił to w imieniu 65 druhów Wacław Groszkiewicz, którego wybrano drużynowym. Drużyna przybrała imię księcia Józefa Poniatowskiego.

Czas tworzenia struktur skautowych w Krotoszynie zbiegł się z przygotowaniami do walki zbrojnej z niemieckim zaborcą o niepodległość całej Wielkopolski. Od początku istnienia miejscowa drużyna brała udział w szkoleniach z musztry wojskowej, zręczności, sygnalizacji, terenoznawstwa i łączności, a dla starszej młodzieży organizowano ćwiczenia z bronią.

Krotoszyńscy skauci podczas powstania wielkopolskiego oddali się do dyspozycji Powiatowej Rady Ludowej i jeszcze przed wyzwoleniem Krotoszyna otrzymali rozkaz pełnienia stałych dyżurów w siedzibie sztabu powstańczego w hotelu Bazar. W trakcie walk pełnili rolę gońców pomiędzy dowództwem a punktami opanowanymi przez powstańców. Część z nich służbę porządkową piastowała w białych koszarach oraz sanitarną w Szpitalu Garnizonowym i rezerwowym. Krotoszyńscy harcerze z własnej inicjatywy podjęli się także usunięcia niemieckich emblematów z urzędów i szkół.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć × jeden =

YouTube

Archiwum
ROMAN OLEJNIK
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła