Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ZAREMBA
PADEWSCY

100 lat od zwycięskiego powstania

2020-01-21
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Historia
  6. /
  7. 100 lat od zwycięskiego...
100 lat od zwycięskiego powstania
BETA

W piątek, 17 stycznia, odbyły się uroczystości z okazji 100-lecia powrotu Zdun do Macierzy. Była to również okazja do podsumowania obchodów setnej rocznicy powstania wielkopolskiego w powiecie krotoszyńskim.

 

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy świętej w Kościele Parafialnym pw. Jana Chrzciciela w Zdunach z towarzyszeniem chóru Harmonia, w intencji poległych powstańców i ich rodzin. Potem wszystkie przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów przy pomniku i mogile Powstańców Wielkopolskich i pomniku Ofiar II Wojny Światowej i Komunizmu.

W sali bankietowej Hotelu Restauracji Wawrzyniak zorganizowano wieczornicę poświęconą powstaniu wielkopolskiemu w powiecie krotoszyńskim. Rys historyczny przedstawił Piotr Mikołajczyk – dyrektor Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie. Z kolei przedstawiciele Koźmina Wlkp., Kobylina, Rozdrażewa, Sulmierzyc i Zdun zrelacjonowali przebieg obchodów 100-lecia wybuchu powstania wielkopolskiego w poszczególnych gminach. Zwieńczeniem uroczystości był koncert Zdunowskiego Zespołu Kameralnego Akcent.

Na terenie gminy Zduny znajdował się południowy odcinek frontu powstania wielkopolskiego. Miasto zostało wyzwolone 3 stycznia 1919 roku przez kompanię z Jarocina. W nocy z 29 na 30 stycznia 1919 siły niemieckie rozpoczęły akcję zaczepną pod Zdunami. Właśnie tam, dokładnie 1 lutego, podczas patrolu zginął kpr. Franciszek Sowiński. Był to pierwszy poległy powstaniec krotoszyński.

Walki o Krotoszyn nasiliły się w okresie od 6 do 21 lutego 1919. 6 lutego Niemcy opanowali Zduny. Miasta broniła kompania z Rozdrażewa. Podczas tej potyczki zginęło 17 powstańców z Rozdrażewa i mieszkaniec Zdun, członek miejscowej Straży Ludowej – Stanisław Masłowski.

Powstańcy w dniach 7 i 9 lutego próbowali przeprowadzić akcję odbicia Zdun, niestety bezskutecznie. Najbardziej krwawe i ciężkie starcia na froncie nasiliły się 16 lutego, kiedy Niemcy, wspierani przez pociąg pancerny, podjęli nieudaną próbę zdobycia Krotoszyna. W tym dniu bohaterstwem zasłynął powstaniec Ludwik Zieleziński, który wysadził w powietrze tor pomiędzy budką kolejową w Perzycach a Zdunami. Natomiast od 18 do 21 lutego powstańcy bohatersko bronili Borownicy. Zginęło kilkunastu polskich żołnierzy. Niemcy zgromadzili w tym miejscu sporo sprzętu, w tym pociski gazowe, artyleryjskie oraz miotacze min.

21 lutego nastąpiło zawieszenie broni. Wiązało się to z podpisanym 16 lutego w Trewirze układem o przedłużeniu rozejmu między Ententą a Niemcami, obejmującym również front w Wielkopolsce.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × 3 =

YouTube

Andrzej Kaźmierczak
ZAWODNY
Jankowski
Kierakowicz
Manista
OLEJNIK
Paweł Grobelny
Potarzycka
Bratborski Maciej
Archiwum
ZBITY TELEFON
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE
MAYOR INK