Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Kaczmarek
Wojno
Duży baner na środku

3-dniowe uroczystości

2019-08-11
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Samorząd
  4. /
  5. 3-dniowe uroczystości
3-dniowe uroczystości
Pałac w Orli tekst

W miniony weekend odbyły się uroczystości ku czci Patrona Ziemi Koźmińskiej – św. Wawrzyńca. Wzięli w nich udział przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, radni, strażacy z OSP, członkowie bractwa kurkowego, osoby duchowne oraz mieszkańcy Koźmina Wlkp.

W piątek wieczorem uroczystości oficjalnie rozpoczęto mszą świętą w kościele pw. św. Stanisława w Koźminie Wlkp. Następnego dnia została zorganizowana procesja z figurą św. Wawrzyńca, która ruszyła o godzinie 18.30 z placu przy kościele św. Stanisława. Uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta, odmawiając modlitwy, śpiewając pieśni kościelne. Pielgrzymka dotarła na Stary Rynek. Tam została odprawiona uroczysta msza święta, w trakcie której przypomniano sylwetkę i bogatą biografię Św. Wawrzyńca. Mówiono o obowiązkach, jakie wynikają z faktu bycia katolikiem i naśladowcą Patrona Ziemi Koźmińskiej. Tradycyjnie już oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Koźmińska Orkiestra Dęta. Po mszy odbył się Apel Jasnogórski. Dokonano wówczas przeniesienia figury św. Wawrzyńca do kościoła. W niedzielę natomiast odbyły się odpustowe msze święte.

Św. Wawrzyniec jest patronem bibliotekarzy, kucharzy, piekarzy, uczniów, studentów, ubogich, administratorów, winnic, straży pożarnych, wszystkich zawodów, które są bezpośrednio związane z ogniem. Wzywano go jako orędownika w chorobach reumatycznych, przy bólach pleców. W ikonografii przedstawia się go jako diakona w stroju diakońskim z kratą, na której był męczony. Z ewangelią i krzyżem, jako rozdającego jałmużnę ubogim, z palmą męczeństwa. Z jego biografii znamy bardzo mało faktów. Prawdopodobnie urodził się III wieku w niewielkiej osadzie Loret, niedaleko miasta Huesca w Hiszpanii. Z przekazów została zachowana jego męczeńska śmierć w Rzymie na rozżarzonej do czerwoności kracie, która w ikonografii stanowi jego atrybut.

(NOVUS)

YouTube

Oring
Pałac w Orli
Intermarche
Zuziak
Jumbonet
Archiwum
Lombard Smok
Maśniak
Get Free
Zajączek
Eltom-bud
Jarmużek