Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ZAREMBA
PADEWSCY

750 lat Rozdrażewa

2020-01-30
750 lat Rozdrażewa
BETA

26 stycznia w sali wiejskiej w Rozdrażewie odbyła się uroczystość z okazji 750-lecia tej miejscowości. Wręczono odznaczenia, a także pochylono się nad bogatą historią wsi.

 

Wydarzenie rozpoczął koncert harfistki Jadwigi Tomczyńskiej, której towarzyszyli Maksymilian Ambroziak (gitara basowa) i Marek Niedzielski (perkusja). Publiczność miała okazję usłyszeć takie szlagiery „True colors”, „Hallelujah”, „Skyfall” czy „Golden eye”.

Po koncercie wójt Mariusz Dymarski i przewodniczący Rady Gminy Wiesław Jankowski wręczyli Odznaki Honorowe Gminy Rozdrażew Stanisławowi Trawińskiemu i księdzu Marianowi Dopieralskiemu.

S. Trawiński ma 88 lat i pochodzi z pobliskiej Dąbrowy. Znany jest szeroko ze swojej aktywności społecznej. Mieszkańcy pamiętają, że głównie dzięki jego zaangażowaniu w 1985 roku pozyskano środki na wybudowanie stacji wodociągowej, która na przełomie lat 80. i 90. XX wieku zaopatrywała już nie tylko samą wieś, ale większość terenu gminy Rozdrażew. Dzięki jego aktywności powstały w Dąbrowie sala wiejska, remiza OSP czy sklep z przyległą salką. Dał się poznać jako pomocny i uczynny człowiek. Wniosek o wręczenie Odznaki Honorowej Gminy Rozdrażew S. Trawińskiemu złożyły organizacje z Dąbrowy – Kółko Rolnicze, Ochotnicza Straż Pożarna i Koło Gospodyń Wiejskich.

Ksiądz kanonik M. Dopieralski święcenia kapłańskie przyjął w 1963 roku. Był wikariuszem Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej, proboszczem Parafii pw. Św. Katarzyny w Skoraszewicach, a także Parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Rozdrażewie, gdzie posługę pełnił w latach 1987-2009. Później przeszedł na zasłużoną emeryturę. Kiedy kierował rozdrażewską parafią, udało się wyremontować dom sióstr i wikariat, utwardzić teren cmentarza i wybudować świątynię przedpogrzebową. Do najważniejszych prac konserwatorskich w kościele trzeba zaliczyć generalny remont prezbiterium i zakrystii, wymianę posadzek, konfesjonałów, nagłośnienia i ławek czy malowanie wnętrza świątyni. Ksiądz był inicjatorem i opiekunem wielu projektów, jak choćby teatru parafialnego czy pisma „Impuls”. Wniosek o przyznanie odznaki złożyła grupa mieszkańców gminy Rozdrażew.

Na zakończenie uroczystości Alicja Banaszek, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej, zaprezentowała publikację historyczną „Rozdrażewscy i Rozdrażew. Możni panowie i ich gniazdo”.

Rozdrażewscy herbu Doliwa to jeden z najznaczniejszych wielkopolskich, możnowładczych rodów, którego przedstawiciele w XVI i XVII wieku zajmowali wysokie stanowiska nie tylko w kraju, ale i w Europie. Niektóre źródła podają, że przez ponad 400 lat (od 1270 r.) byli właścicielami Rozdrażewa i okolicznych miejscowości. Lista miast i wsi, które należały do Rozdrażewskich od XIV do XVII wieku jest długa. Były to m.in. Krotoszyn, Koźmin Wlkp., Rozdrażew, Benice, Lutogniew, Gogolewo czy Nowe Miasto.

Rozdrażew jest uznawany za rodowe gniazdo Rozdrażewskich. Pierwszym Doliwą, który przyjął od nazwy miejscowości nazwisko Rozdrażewski, był Jarosław (ur. ok. 1422, zm. 1467 lub 1468) – miecznik, później podkomorzy kaliski. Z jego potomków należy wymienić Jana Rozdrażewskiego (zm. 1527/28) – kasztelana kamieńskiego i międzyrzeckiego; Stanisława Rozdrażewskiego (zm. 1564 w Wiedniu) – kasztelana rogozińskiego; Hieronima Rozdrażewskiego (zm. 6 lutego 1600 w Rzymie) – biskupa kujawskiego, sekretarza wielkiego koronnego, dyplomatę, bibliofila i mecenasa sztuki; Stanisława Rozdrażewskiego (zm. 27 marca 1619 w Krakowie) – jezuitę i pierwszego rektora Kolegium Jezuitów w Pułtusku; Jana Rozdrażewskiego (zm. 1585 w Wiedniu) – marszałka dworu francuskiej królowej Elżbiety Austriackiej, przywódcę jazdy nadwornej Franciszka II Walezjusza; Jana Rozdrażewskiego (zm. 15 marca 1600) – podkomorzego, potem kasztelana poznańskiego; Jana Rozdrażewskiego (zm. 11 grudnia 1628) – krajczego królowej Konstancji Habsburżanki, starostę odolanowskiego; Jakuba Hieronima Rozdrażewskiego (zm. 4 kwietnia 1662) – kasztelana kaliskiego, później wojewodę inowrocławskiego.

(NOVUS)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + piętnaście =

YouTube

Archiwum
Andrzej Kaźmierczak
Jankowski
ZAWODNY
Kierakowicz
Manista
OLEJNIK
Paweł Grobelny
Potarzycka
Bratborski Maciej
MAYOR INK
ZBITY TELEFON
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE