Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
E-paka
Duży baner na środku

Historia

Ślady krotoszyńskiej masonerii

Ślady krotoszyńskiej masonerii

2019-01-10 / Historia
Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie wzbogaciło się o niezwykle cenne eksponaty, związane z niemiecką lożą wolnomularską, która działała w naszym mieście przez ponad sto lat. Warto więc przy tej okazji przybliżyć nieco – na tyle, na ile to możliwe - historię loży masońskiej w Krotoszynie.
Tablica ku czci bohaterów

Tablica ku czci bohaterów

2019-01-10 / Historia
6 stycznia odbyło się uroczyste spotkanie podsumowujące obchody 100-lecia odzyskania niepodległości i wybuchu powstania wielkopolskiego na Ziemi Koźmińskiej. Przy ul. Strzeleckiej odsłonięto tablicę ku czci bohaterów powstania.
W setną rocznicę wyzwolenia miasta

W setną rocznicę wyzwolenia miasta

2019-01-09 / Historia
3 stycznia w Kobylinie odbyły się uroczystości związane z setną rocznicą wyzwolenia miasta podczas powstania wielkopolskiego. W obchodach uczestniczyło liczne grono mieszkańców.
W setną rocznicę zwycięskiego powstania

W setną rocznicę zwycięskiego powstania

2019-01-05 / Historia
Sto lat temu 27 grudnia wybuchło powstanie wielkopolskie, które przeszło do historii jako zwycięski zryw niepodległościowy. Z tej okazji w krotoszyńskim muzeum zorganizowano uroczystą wieczornicę. Z kolei 1 stycznia, w dzień wyzwolenia Krotoszyna, odbyły się oficjalne obchody setnej rocznicy powstania.
Uroczystości na miarę 100-lecia!

Uroczystości na miarę 100-lecia!

2019-01-04 / Historia
Z wielką pompą i w bardzo uroczysty sposób koźminianie uczcili setną rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. W obchodach wzięła udział kompania honorowa 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk, a także oddział rekonstrukcyjny powstańców wielkopolskich.
100 lat krotoszyńskiego harcerstwa!

100 lat krotoszyńskiego harcerstwa!

2018-12-14 / Historia
7 grudnia odbyły się uroczystości z okazji 100-lecia krotoszyńskiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego. Przy krotoszyńskim kinie Przedwiośnie zorganizowano uroczysty apel, w czasie którego hufiec otrzymał nowy sztandar, a ponadto odsłonięto pamiątkową tablicę.
Wehikuł czasu w Krotoszynie

Wehikuł czasu w Krotoszynie

2018-12-02 / Historia
25 listopada w budynku Muzeum Regionalnego i w jego okolicach zorganizowano czwartą edycję cyklicznych wydarzeń rekonstrukcyjnych pod hasłem „Wehikuł czasu”. Honorowym patronem był burmistrz F. Marszałek, a sponsorem - SGB Bank Spółdzielczy w Krotoszynie.
Polskie drogi do niepodległości

Polskie drogi do niepodległości

2018-11-21 / Historia
15 listopada w Muzeum Regionalnym im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie zorganizowano kolejne „Muzealne spotkanie z historią”. Tym razem zebrani wysłuchali prelekcji „Polskie drogi do niepodległości”.
Upamiętnili powstańców wielkopolskich

Upamiętnili powstańców wielkopolskich

2018-11-09 / Historia
27 października w Kościele pw. św. Trójcy w Koźminie Wlkp. rodziny 23 powstańców wielkopolskich, spoczywających na cmentarzach na terenie gminy, odebrały tabliczki upamiętniające udział ich przodków w bohaterskim zrywie niepodległościowym.
Rozdrażewscy – wielka rodzina szlachecka

Rozdrażewscy – wielka rodzina szlachecka

2018-09-18 / Historia
W Rozdrażewie odbyła się konferencja naukowa ,,Rozdrażewscy i Rozdrażew, możni panowie i ich gniazdo”. W spotkaniu wzięła udział liczna grupa naukowców i historyków. Celem konferencji było zwrócenie uwagi na dzieje możnego rodu Rozdrażewskich herbu Doliwa.
98. rocznica Cudu na Wisłą

98. rocznica Cudu na Wisłą

2018-08-17 / Historia
15 sierpnia, a więc w 98. rocznicę bitwy warszawskiej, pod pomnikiem 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej złożono symboliczne wiązanki kwiatów, oddając tym samym hołd polskim bohaterom tamtych czasów. Na uroczystość przybyły delegacje władz samorządowych, partii politycznych, organizacji kombatanckich i młodzież szkolna.
Kibice z Koźmina w hołdzie powstańcom

Kibice z Koźmina w hołdzie powstańcom

2018-08-08 / Historia
Mural upamiętniający bohaterów Powstania Wielkopolskiego został wymalowany na ścianie budynku szatni przy obiektach sportowych przy ul. Floriańskiej w Koźminie Wlkp. Z inicjatywą stworzenia patriotycznego graffiti wyszedł koźmiński fanklub Lecha Poznań. Pomysł kibiców zyskał uznanie i został uwzględniony w programie Gminnych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości i Setnej Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Koźmińska kronika wyróżniona

Koźmińska kronika wyróżniona

2018-08-07 / Historia
Kronika OSP Koźmin Wielkopolski zakwalifikowała się do XXV Ogólnopolskiego Konkursu Kronik OSP w Warszawie. 4 sierpnia, w Wolsztynie, odbyło się rozstrzygnięcie XX Wielkopolskiego Finału Wojewódzkiego Konkursu Kronik OSP, podczas którego koźmińska kronika uzyskała tytuł wyróżniającej się. To sukces młodych kronikarzy: dh Agaty Staszewskiej, dh Michaliny Frąckowiak, dh Marceliny Frąckowiak i dh Szymona Sikory.
Pamiętamy i nie zapomnimy Waszego poświęcenia

Pamiętamy i nie zapomnimy Waszego poświęcenia

2018-08-01 / Historia
W środę, 1 sierpnia, o godzinie 17.00 na terenie całego kraju - również w Krotoszynie - zawyją syreny upamiętniające 74. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. W trwających 63 dni walkach uczestniczyli również mieszkańcy naszego regionu, którym należy złożyć hołd za poświęcenie i oddanie życia za wolność i niepodległość ojczyzny.
Strażacy obchodzili jubileusz

Strażacy obchodzili jubileusz

2018-07-28 / Bez kategorii
22 lipca jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Benicach obchodziła jubileusz 90-lecia istnienia. Uroczystość odbyła się przed miejscowym Domem Strażaka. W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście, jednostki OSP z terenu gminy Krotoszyn, powiatu krotoszyńskiego oraz mieszkańcy.
Replika munduru powstańczego dla muzeum

Replika munduru powstańczego dla muzeum

2018-07-01 / Historia
Kilka tygodni temu poznańska firma Hero Collection podarowała Muzeum Regionalnemu im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie replikę niemieckiego munduru z końcowego okresu I wojny światowej.
Strona 1 z 3123


Przejdź do: Starsze aktualności gazety
Archiwum
BETA
Mazi Owczarz
Fachstol baner
Leaderschool
Serafiniak
Gościniec
Kamienica
Wojno
Galeria Krotoszynska
M-partner
Matyla

Ankieta

Co myślisz o Ławce Niepodległości?

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...