Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
E-paka
Duży baner na środku

Minister Błaszczak z wizytą w Kobylinie

2017-09-25
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Polityka, Samorząd
  4. /
  5. Minister Błaszczak z wizytą...
Minister Błaszczak z wizytą w Kobylinie

W minioną środę w Kobylinie, na placu przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej, odbyła się uroczystość z udziałem Mariusza Błaszczaka, ministra spraw wewnętrznych i administracji. Celem wizyty było wręczenie promesy na zakup bojowego samochodu strażackiego dla miejscowej jednostki. Ponadto szef MSWiA uhonorował strażaków odznaczeniami państwowymi.

 

Ministrowi spraw wewnętrznych towarzyszyli wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Marek Jasiński i komendant wojewódzki PSP w Poznaniu bryg. Andrzej Bartkowiak.

– Dziękuję wam za waszą służbę. Dziękuję, że jesteście zawsze wtedy, kiedy ludzie potrzebują pomocy. Za to, że pomagacie w sytuacjach dramatycznych, za to, że możemy na was liczyć – powiedział Mariusz Błaszczak, wyrażając wdzięczność strażakom z PSP oraz druhom z OSP. Jednocześnie zapewnił o pełnym wsparciu ze strony władz państwowych dla poprawy warunków służby przeciwpożarowej.

W ramach opracowanego z inicjatywy ministra Błaszczaka Programu Modernizacji Służb Mundurowych w latach 2017-2020 Państwowa Straż Pożarna otrzyma łącznie 957 mln zł. Około 400 mln zł przeznaczone zostanie na rozbudowę i remont infrastruktury. Ponadto blisko 30 tys. funkcjonariuszy na początku roku otrzymało podwyżkę w wysokości około 200 zł.

Szef MSWiA zwrócił też uwagę na niebagatelną rolę Ochotniczych Straży Pożarnych. – Dbamy o to, żeby OSP, szczególnie te, które są częścią Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, ale pozostałe również, były dobrze wyposażone i przygotowane do udzielania pomocy – podkreślił polityk, przypominając, że rząd systematycznie wspiera druhów ochotników. – W 2017 roku przeznaczyliśmy na OSP ponad 124 mln zł. To o 15 mln więcej niż w roku ubiegłym – zaznaczył.

Ochotnicze straże są również ujęte w Programie Modernizacji Służb Mundurowych. W ciągu czterech lat otrzymają 501 mln zł. Środki te przewidziano na zakup sprzętu oraz inwestycje w infrastrukturę.

Kobylińska jednostka OSP otrzymała od ministra Błaszczaka promesę na zakup nowego samochodu. Przyznana kwota to 750 tys. zł, z kolei wkład własny gminy wyniósł 105 tys. zł. Środki te pozwolą na kupno średniego wozu bojowego z napędem na cztery koła i zbiornikiem wody o pojemności ponad 3500 litrów. Kobylińscy strażacy wniosek o nabycie takiego pojazdu złożyli już w 2015 roku. Po uzyskaniu akceptacji komendanta powiatowego, komendanta wojewódzkiego i komendanta głównego PSP otrzymali zapewnienie, że MSWiA przychyli się do ich prośby.

– Widzimy dzisiaj dowód naszej troski o to, by jednostki OSP dysponowały nowoczesnym sprzętem, który pozwala na skuteczniejsze prowadzanie akcji ratowniczych i niesienie pomocy – stwierdził minister Błaszczak. Nowy pojazd trafi do kobylińskich strażaków najpóźniej do końca listopada.

Za przyjazd do Kobylina przedstawicielowi rządu podziękował pełniący obowiązki burmistrza Rafał Nowacki. – Rok temu nasi strażacy byli na obchodach 110. rocznicy OSP w Krotoszynie. Wtedy mówili panu, że mamy zapotrzebowanie na nowy wóz strażacki. Powiedział pan, że sprawdzi, czy jest to możliwe. Dotrzymał pan obietnicy, panie ministrze – oznajmił Rafał Nowacki.

W trakcie uroczystości Mariusz Błaszczak wręczył również 57 strażakom z PSP odznaczenia – Krzyże Zasługi, medale za długoletnią służbę oraz odznaki Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej. Ponadto nagrodził laureatów konkursu plastycznego o tematyce przeciwpożarowej, przeprowadzonego w szkołach podstawowych z terenu gminy. Przedszkolaki z Kobylina przygotowały dla ministra pamiątkową laurkę.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Loading ... Loading ...
Archiwum
W starym stylu
Impuls
Lesniczowka
Banaszak
Galeria Kroto
BETA
Mazi Owczarz
Leaderschool
Fachstol baner
Serafiniak
Jumbonet
Korona
Jarmużek
Wojno
M-partner
Matyla