Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
E-paka
Duży baner na środku

Boker Tov Koźmin!

2019-09-09
Boker Tov Koźmin!

Simchat Chajim Festival #2019 to wyjątkowy festiwal kultury żydowskiej w Wielkopolsce. Przed nami ósma edycja wydarzenia, którego kołem napędowym jest różnorodność kultury, wspólne dziedzictwo i historia oraz świetna zabawa! Organizatorzy odwołują się do lokalnego dziedzictwa, ale także ukazują współczesną kulturę żydowską i izraelską.

 

Festiwal zagości w Koźminie Wlkp. z wydarzeniem „Boker Tov Koźmin! – Dzień Dobry Koźmin!”. W związku z tym park miejski zamieni się w przestrzeń wypełnioną zabawami dla dzieci i rodzin, różnymi aktywnościami dla mieszkańców. W programie m.in. pisanie imion po hebrajsku, gry w drejdel i memory, budowanie nieistniejącej synagogi z kartonów, papierów i innych materiałów, tworzenie wzorów na materiałach z wykorzystaniem liter hebrajskich i symboli, wykład o zwyczajach pogrzebowych w judaizmie (prowadzenie: Aleksandra Wilczura). Zapraszamy 14 września w godzinach 16.00-20.00. Wstęp wolny!

Organizowane będą też spacery i zwiedzanie z przewodnikiem – oprowadzanie po cmentarzu żydowskim (16.15, 17.30, 18.30), zwiedzanie Muzeum Ziemi Koźmińskiej (16.30, 18.00), zwiedzanie kościoła farnego (16.45, 19.15), spacery „Koźmin, jakiego nie znacie” (17.15, 18.15). Punkt zbiórek na każde zwiedzanie będzie koło altany w parku. Ponadto o 17.45 wystartuje wielopokoleniowa gra terenowa o historii Koźmina Wlkp.

Wydarzenie „Boker Tov Koźmin!” włącza się w Europejskie Dni Dziedzictwa, czyli wspólną inicjatywę Rady Europy i Unii Europejskiej, mającą na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. EDD to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny oraz najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Z kolei na godzinę 20.00 zaplanowano wyjątkowy koncert zespołu Meadow Quartet! Ich muzyka łączy nurty klezmerskie z jazzowymi brzmieniami.

Wydarzenie realizowane jest we współpracy z gminą Koźmin Wlkp., miejscowym Ośrodkiem Kultury oraz Towarzystwem Miłośników Koźmina Wielkopolskiego. Organizatorem jest Stowarzyszenie Krotochwile. Szczegóły programu znaleźć można na stronie www.simchatchajim.pl/program.

(ANKA)

Sorry, there are no polls available at the moment.
Robstal
Blending
Słoneczna
Jumbonet
Jarmużek
Wojno
Matyla
M-partner