Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
E-paka
Duży baner na środku

Borownica – miejsce najcięższych walk

2019-05-22
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Historia
  4. /
  5. Borownica – miejsce najcięższych...
Borownica – miejsce najcięższych walk

18 maja koło terenowe PTTK w Zdunach zorganizowało 44. Rajd „Spotkanie z wiosną”. Uczestnicy udali się w okolice Szańca Powstańczego w Borownicy – miejsca najcięższych walk podczas powstania wielkopolskiego.

 

Przy Szańcu Powstańczym przedstawiciele władz gminy Zduny i miejscowego oddziału PTTK złożyli wiązanki kwiatów, upamiętniając poległych powstańców. Na uczestników rajdu czekała w tym miejscu nie lada atrakcja – rekonstrukcja walk powstańczych, przygotowana przez Ostrowską Grupę Rekonstrukcji Historycznej. Ponadto zorganizowano konkursy – piosenki turystycznej, sprawnościowe i na najliczniejszą grupę.

Szaniec powstańczy jest pomnikiem symbolizującym rejon Borownicy, Chachalni i Zdun, gdzie toczyły się najcięższe walki w czasie powstania wielkopolskiego. Pod Borownicą zginęło kilkunastu powstańców (w tym pięciu zatrutych gazami). Niemcy użyli artylerii, gazów bojowych i miotaczy min.

W celu upamiętnienia tych zdarzeń zdunowskie koło PTTK w 1968 roku (50. rocznica powstania) rozpoczęło sypanie w miejscu walk pamiątkowego szańca z kamieni polnych (dokładanie kamieni trwa nieprzerwanie). Wokół niego stoją dawne słupy graniczne z wyrytymi literami: P – Polska, D – Deutsch. W latach 1918-1919 wyznaczały one granicę przebiegającą w okolicach Zdun.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Sorry, there are no polls available at the moment.
Jumbonet
Jarmużek
Wojno
M-partner
Matyla