Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
Duży baner na środku

Branża nieustannego rozwoju

2017-11-08
[flexy_breadcrumb]
Branża nieustannego rozwoju

Bezpieczeństwo w biznesie jest sferą nieustannych zmian. Trzeba bowiem ciągle uczyć się coraz to nowszych technologii i możliwości. Dotyczy to również kwestii szeroko rozumianego monitoringu, o którym postanowiliśmy porozmawiać z Krzysztofem Banaszakiem, przedstawicielem firmy zajmującej się między innymi doradztwem, montowaniem i instalacją urządzeń monitorujących.

 

– W tej branży działam od dłuższego czasu – mówi Krzysztof Banaszak. – Moja rola polega na opracowaniu projektu, jakiego klient oczekuje, jego wycenie, doradzeniu w kwestii kamer monitorujących, a następnie ich instalacji. Z jego usług korzystają prywatne firmy, instytucje publiczne czy również osoby, które chcą zabezpieczyć swoje domy przed ewentualnym włamaniem.

Nasz rozmówca przyznaje, że z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju zabezpieczenia monitorujące i alarmowe. – Ludzie chcą, żeby było więcej monitoringu, ponieważ to daje im poczucie bezpieczeństwa – stwierdza przedsiębiorca.

Branża urządzeń monitorujących w ostatnich latach bardzo szybko się zmienia. Dawniej powszechne było stosowanie systemu monitorowania w trybie analogowym, lecz coraz częściej przechodzi się na technologię cyfrową IP. – Daje to przede wszystkim lepszą jakość obrazu i więcej możliwości. Rozdzielczość na poziomie full HD, 4K i 25 klatek na sekundę. Teraz istnieją możliwości podglądu obrazu z kamer za pomocą aplikacji w telefonach komórkowych lub z komputera – wyjaśnia K. Banaszak.

Skuteczne działanie monitoringu cyfrowego zależy w dużej mierze od mocy sieci internetowej. Zdarzają się również połączenia hybrydowe, łączące technologię analogową z cyfrową. W kwestii możliwości ewentualnych usterek nasz rozmówca tłumaczy, że sprzęt monitorujący jest przede wszystkim wrażliwy na czynniki zewnętrzne, np. burze, spięcia elektryczne. Istnieje jednak możliwość zabezpieczenia urządzeń poprzez zasilanie awaryjne.

– Z klientem umawiamy się, by raz do roku zrobić przegląd systemu monitorującego, żeby sprawdzić, czy wszystko jest w należytym porządku – oznajmia K. Banaszak. Zdarza się, że klienci oczekują zsynchronizowania kamer z systemem alarmowym, co zapewnić ma większą skuteczność w wykrywaniu zdarzeń przez operatora. – Istnieją kamery zaprogramowane na wykrywanie ruchu, dające sygnał do operatora, obrotowe z planowaniem trasy, zwiększające i oddalające obraz, z podłączonymi mikrofonami. Są również kamery z trybami termowizyjnymi, stosowane przy czujnikach dymu przy systemie przeciwpożarowym – wylicza specjalista.

Montowanie urządzeń monitorujących jest jedną stroną medalu. Innymi ważnymi kwestiami są ich obsługa i odpowiednie przeszkolenie. Osoba obsługująca monitoring powinna być spostrzegawcza i mieć dobry wzrok oraz podzielność uwagi. Jeden człowiek optymalnie może obsługiwać 48-62 kamer naraz.

Koszty montażu monitoringu są zróżnicowane – w zależności od oczekiwań klienta. – Dla przykładu – zamontowanie sześciu kamer monitoringu w prywatnym domu jednorodzinnym przy najwyższym standardzie obrazu to cena w granicach 4-5 tys. zł – dodaje K. Banaszak.

Warto wiedzieć, że aby działać na większą skalę w branży zajmującej się monitoringiem i systemami alarmowymi, trzeba posiadać licencje i certyfikaty bezpieczeństwa, wydawane na pięć lat przez komendy wojewódzkie policji.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

 

Archiwum
Impuls
Leaderschool
Fachstol baner
Aparatus
BETA
Brykczyński
Krajowe Centrum Dopłat

Ankieta

Czy rok 2018 upłynie przede wszystkim pod znakiem:

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...