Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
Duży baner na środku

Bycie na diecie jest w modzie

2018-07-09
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Zdrowie
  4. /
  5. Bycie na diecie jest...
Bycie na diecie jest w modzie

Tylko czy warto ulegać modom? Coraz częściej daje się zauważyć pewien trend związany z byciem tzw. fit. Dotyczy to zwłaszcza młodych mam i ich dorastających córek.

 

Współczesne media propagują styl zdrowego odżywiania oraz zachęcają do aktywnego spędzania wolnego czasu. I w sumie nie ma w tym nic złego. Przecież każdy chce być zdrowy. Niebezpieczne jednak staje się przekonanie, że będąc fit, odniesie się sukces – czy to zawodowy, czy szkolny, czy osobisty. Przestają liczyć się umiejętności, a trend prowadzi w kierunku tego, co zewnętrzne.

Media i Internet robią młodym dziewczynom „sieczkę z mózgu”. Proszę wybaczyć kolokwializm. Ale kiedy słyszę, że 12 latka, dobrze wyglądająca uczennica VI klasy, się odchudza, mówiąc, że „jak schudnie, to znajdzie chłopaka”, to zwyczajnie wzbudza to mój niepokój i złość. Do tego mama tej 12-latki, która od zawsze liczy kalorie i wiecznie narzeka, że jest za gruba. Młodzi tak bardzo chcą się dopasować do reszty, że zapominają o tym, co dla nich samych jest naprawdę ważne. Rzeczywistość staje zwyczajnie na głowie. Wystarczy, że pojawi się jeden głos w grupie – „jesteś gruba” – i zaczyna się toczyć koło natrętnych myśli o jedzeniu, a właściwie o niejedzeniu. Z lęku przed wykluczeniem już nawet woda zaczyna mieć kalorie.

Niewiele czasu upływa, a z pięknej dziewczyny zaczyna wyłaniać się przerażający obraz postaci jak z horroru. Anoreksja, bo o niej mowa, pojawia się zupełnie niewinnie i niespodziewanie. Zabiera nie tylko ciało, ale i duszę. Pozostawiając smutne, zapłakane spojrzenie, już bez nadziei na chłopaka i sukces. Brak akceptacji własnej osoby, własnego ciała może się ciągnąć przez pokolenia.

Dlatego, drogie mamy, jesteście piękne takie, jakie jesteście. Jeżeli jecie „zdrowo”, to jedzcie z miłości do siebie, a nie z lęku. Jeżeli uprawiacie sporty, to róbcie to z miłości, nie z lęku przed oceną. Przeczytałam gdzieś całkiem niedawno, że lepiej zjeść BigMaca z miłością do siebie niż sałatkę z lęku. A moda? Same wiecie, jak szybko się zmienia. Dobrego zdrowia!

AGNIESZKA ROZUM – pedagog, terapeuta uzależnień

Archiwum
Gościniec
Aparatus
BETA
Mazi Owczarz
Brykczyński
Fachstol baner
Leaderschool
Serafiniak
Impuls
Wojno
Kamienica
Galeria Krotoszynska
M-partner
Matyla
Merlin
Krajowe Centrum Dopłat

Ankieta

Jaka była dobiegająca końca kadencja samorządu powiatowego?

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...