Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
E-paka
Duży baner na środku

Był skromny, życzliwy i oddany swemu powołaniu

2019-07-05
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Był skromny, życzliwy i...
Był skromny, życzliwy i oddany swemu powołaniu

Ksiądz kanonik Dariusz Kowalek, do niedawna proboszcz Parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Krotoszynie, został zapamiętany jako osoba pogodna, życzliwa, w pełni zaangażowana w swoje kapłańskie powołanie.

 

D. Kowalek urodził się 19 marca 1968 r. w Kępnie, a mieszkał i wychowywał się w Rzetni, gdzie początkowo uczęszczał też do szkoły podstawowej. Naukę kontynuował w pobliskim Hanulinie, gdzie otwarto wówczas nową szkołę. Pochodził z Parafii pw. Św. Mikołaja w Parzynowie, która przynależy do dekanatu ostrzeszowskiego. Wykształcenie średnie zdobył w Liceum Ogólnokształcącym w Kępnie, które ukończył zdanym egzaminem maturalnym w 1987 roku.

Studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Po utworzeniu Diecezji Kaliskiej na ostatnim – szóstym – roku studiów przeniósł się do seminarium w Kaliszu. Praktykę diakonalną odbywał w Nowych Skalmierzycach, a święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1993 r. z rąk ks. bpa Stanisława Napierały w Katedrze Św. Mikołaja Biskupa w Kaliszu. Mszę prymicyjną odprawił pięć dni później w swoim rodzinnym Parzynowie.

W latach 1993-1995 był wikariuszem przy Kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie, a w latach 1995-1999 w Parafii pw. Św. Marcina w Kępnie. Potem przez pięć lat pełnił posługę jako wikariusz przy Kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Krotoszynie. Będąc w tym czasie opiekunem ministrantów, bardzo mocno zżył się z krotoszyńskimi parafianami. Przez cały okres swojej posługi kapłańskiej praca z ministrantami była dla niego szczególnie ważna – przez kilka lat pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza Liturgicznej Służby Ołtarza.

W roku 2004 ksiądz Dariusz został proboszczem przy Kościele pw. Świętej Trójcy w Kucharkach, gdzie zaskarbił sobie serca miejscowych wiernych. 1 lipca 2009 r. wrócił do Krotoszyna i objął funkcję proboszcza w swojej dawnej parafii. 15 maja 2011 r. za zasługi dla lokalnego Kościoła został uhonorowany godnością kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej Św. Józefa w Kaliszu.

Podczas swojej posługi w Krotoszynie ks. D. Kowalek organizował między innymi misje parafialne, zapraszał do parafii nietuzinkowych kapłanów i zakonników, sprowadzał i adorował liczne relikwie oraz organizował wiele pielgrzymek, ostatnio także do Ziemi Świętej i Rzymu. Miał doskonały kontakt
z najmłodszymi, dla których często organizował specjalne atrakcje, jak na przykład żywe szopki we własnym garażu. W krotoszyńskiej parafii wprowadził podczas każdej Mszy świętej homilię oraz posługę w konfesjonale. Znany był w całej okolicy z nietuzinkowych pomysłów, przyciągających do kościoła poklasztornego wiernych z całego miasta i okolic. Ostatnimi czasy prowadził w świątyni liczne prace remontowo-konserwatorskie, m.in. osuszając mury, remontując dach czy inicjując przywracanie wnętrzom kościoła ich pierwotnego wyglądu.
22 czerwca 2019 r. ks. Dariusz Kowalek zmarł w ostrowskim szpitalu na skutek obrażeń, jakich doznał dzień wcześniej w wypadku samochodowym. Pożegnalna msza pogrzebowa odbyła się 4 lipca w Kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Krotoszynie. Następnego dnia śp. ks. Dariusza żegnano w Jego rodzinnej miejscowości – Parzynowie.

– W ubiegłym roku obchodził 25-lecie posługi kapłańskiej, pracy w służbie Bogu i człowiekowi. Lata te w całości wypełnił duszpasterską troską o dobro parafii. Zapamiętamy Go jako człowieka niezwykle życzliwego bliźnim, całkowicie oddanego swemu powołaniu, misji, którą uczynił sensem swego życia. W jego sercu zawsze gościła ufność w Boże Miłosierdzie. Było ono dla niego źródłem nadziei i wewnętrznego spokoju. Ufajmy, że towarzyszyło Mu do ostatnich chwil doczesnego życia i sprawiło, że z radością stanął przed Panem. Drogi Księże Darku, dziękujemy Ci za obecność wśród nas, za głoszenie Bożego przesłania, za wszystko, co uczyniłeś, by umocnić nas w wierze w nieskończone Dobro – napisali w oświadczeniu burmistrz Franciszek Marszałek, radni Rady Miejskiej w Krotoszynie i pracownicy urzędu miejskiego.

– Z ogromnym smutkiem żegnamy wspaniałego, niezwykle dobrego i życzliwego człowieka. Był kapłanem, dla którego duszpasterskie zadania i obowiązki stały się łaską i radością. Jego niestrudzonej pracy na rzecz Wspólnoty i dbałości o piękno świątyni towarzyszyła przede wszystkim troska o życie duchowe parafian. Księże Darku! Umiałeś mądrze radzić, wybaczać i wspierać duchowo. Dziękujemy Ci za Twoje kapłaństwo, za wspaniałe patriotyczne homilie, za życzliwą współpracę i troskę o dobro naszej małej Ojczyzny i każdego z jej mieszkańców. Spoczywaj w pokoju! – takie oświadczenie wystosowali z kolei starosta Stanisław Szczotka, radni powiatowi i pracownicy krotoszyńskiego starostwa.

– Pamiętam Go z czasów, gdy po raz pierwszy pojawił się w parafii. Byłem wówczas ministrantem. Potrafił bardzo umiejętnie przekazywać wskazówki i zawsze – w humorystyczny i jednocześnie dosadny sposób – uwypuklać złe rzeczy lub nawyki, które dotyczyły mnie i rówieśników. Przed rokiem chrzcił moją córkę. Niedawno rozmawialiśmy parokrotnie o zdrowiu, biznesie. Zadawałem Mu też pytania odnośnie wiary, te z gatunku niełatwych. Zawsze wiedział, co odpowiedzieć. Był pełen wiary, był oddany Bogu i ludziom. Był dobrym człowiekiem, którego parafianie kochali. Umiał słuchać i – jak podkreśliłem wcześniej – zawsze służył dobrą radą – powiedział Daniel Borski, wydawca GL KROTOSZYN.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

FOT. Parafia pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Krotoszynie

Sorry, there are no polls available at the moment.
Słoneczna
Jumbonet
Jarmużek
Wojno
M-partner
Matyla