Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
Duży baner na środku

Cech Zdunów Polskich rozpoczyna działalność

2017-10-30
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Samorząd
  4. /
  5. Cech Zdunów Polskich rozpoczyna...
Cech Zdunów Polskich rozpoczyna działalność

Burmistrz Zdun spotkał się z Piotrem Baturą – starszym Cechu Zdunów Polskich i Janem Biegańskim – skarbnikiem CZP. Tomasz Chudy omówił ze swoimi gośćmi możliwości współpracy gminy Zduny ze świeżo zarejestrowanym cechem.

 

Panowie z cechu wyrazili zainteresowanie rozpoczęciem działalności w Kaflarni Zduny, którą wkrótce przejmie gmina. Chcieliby w tym miejscu organizować warsztaty. Planuje się również stworzenie w Zdunach ośrodka egzaminacyjnego dla czeladników zduńskich.

W trakcie spotkania przedyskutowano także możliwości organizacji szkoleń ze sposobów ekologicznego spalania paliw stałych (węgla i drewna). Mówiono też o stworzeniu Centrum Zdunów Polskich i organizacji wystaw zduńskich. W Kaflarni ma powstać muzeum pieca.

Przypomnijmy, że Kaflarnia Zduny to najstarszy tego typu obiekt w Europie, który do niedawna jeszcze prowadził normalną produkcję kafli. Produkcja została wstrzymana, a obiekt przestał być użytkowany po pożarze, do którego doszło latem 2015 r. W związku z zagrożeniem dewastacji Kaflarni samorząd Zdun zdecydował o przejęciu obiektu. Do pierwszych zapisów zmieniających właściciela dojdzie w najbliższym czasie. Następnie w oparciu o opracowane Plany Rewitalizacji Gminy Zduny samorząd będzie się starał o fundusze unijne na rewitalizację Kaflarni. Biorąc pod uwagę dotychczasowe osiągnięcia samorządowców w tym zakresie, uzyskanie dotacji ma duże szanse powodzenia.

OPRAC. (NOVUS)

FOT. www.zduny.pl

Archiwum
Impuls
Serafiniak
Leaderschool
Fachstol baner
Brykczyński
BETA
Aparatus
Galeria Krotoszynska
Krajowe Centrum Dopłat
vEdukacja
Vademecum

Ankieta

Która reprezentacja wygra mundial w Rosji?

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...