Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
Duży baner na środku

Cech Zdunów Polskich rozpoczyna działalność

2017-10-30
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Samorząd
  4. /
  5. Cech Zdunów Polskich rozpoczyna...
Cech Zdunów Polskich rozpoczyna działalność

Burmistrz Zdun spotkał się z Piotrem Baturą – starszym Cechu Zdunów Polskich i Janem Biegańskim – skarbnikiem CZP. Tomasz Chudy omówił ze swoimi gośćmi możliwości współpracy gminy Zduny ze świeżo zarejestrowanym cechem.

 

Panowie z cechu wyrazili zainteresowanie rozpoczęciem działalności w Kaflarni Zduny, którą wkrótce przejmie gmina. Chcieliby w tym miejscu organizować warsztaty. Planuje się również stworzenie w Zdunach ośrodka egzaminacyjnego dla czeladników zduńskich.

W trakcie spotkania przedyskutowano także możliwości organizacji szkoleń ze sposobów ekologicznego spalania paliw stałych (węgla i drewna). Mówiono też o stworzeniu Centrum Zdunów Polskich i organizacji wystaw zduńskich. W Kaflarni ma powstać muzeum pieca.

Przypomnijmy, że Kaflarnia Zduny to najstarszy tego typu obiekt w Europie, który do niedawna jeszcze prowadził normalną produkcję kafli. Produkcja została wstrzymana, a obiekt przestał być użytkowany po pożarze, do którego doszło latem 2015 r. W związku z zagrożeniem dewastacji Kaflarni samorząd Zdun zdecydował o przejęciu obiektu. Do pierwszych zapisów zmieniających właściciela dojdzie w najbliższym czasie. Następnie w oparciu o opracowane Plany Rewitalizacji Gminy Zduny samorząd będzie się starał o fundusze unijne na rewitalizację Kaflarni. Biorąc pod uwagę dotychczasowe osiągnięcia samorządowców w tym zakresie, uzyskanie dotacji ma duże szanse powodzenia.

OPRAC. (NOVUS)

FOT. www.zduny.pl

Archiwum
Gościniec
Aparatus
BETA
Mazi Owczarz
Brykczyński
Fachstol baner
Leaderschool
Impuls
Serafiniak
Wojno
Galeria Krotoszynska
M-partner
Matyla
Merlin
Krajowe Centrum Dopłat

Ankieta

Jaka była dobiegająca końca kadencja samorządu powiatowego?

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...