Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
Duży baner na środku

Chcę przywrócić Gminę jej mieszkańcom!

2017-09-27
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Samorząd
  4. /
  5. Chcę przywrócić Gminę jej...
Chcę przywrócić Gminę jej mieszkańcom!

Rafał Nowacki – kandydat na burmistrza Kobylina, przedstawia siebie jako osobę gwarantującą zmiany na lepsze. Uważa, że Kobylin zasługuje na więcej. Chcemy go zapytać o doświadczenia zetknięcia z Urzędem Miejskim w Kobylinie jako osoby pełniącej obowiązki burmistrza oraz o kończącą się kampanię wyborczą.

 

Panie Rafale, wiele razy mówił Pan o konieczności zmian. Z tym samym hasłem do wyborów idą kontrkandydaci. Co więc wyróżnia Pana w tym gronie?

– Jestem zaskoczony tym, że kandydaci, którzy już rządzili Gminą Kobylin, chcą zmian. Jest to w pewnym sensie zaprzeczenie ich dotychczasowego dorobku. Zmiany, które ja proponuję, są gruntowne. Nie chodzi mi o kosmetyczne korekty, ale o zmiany, które przywrócą Gminę jej mieszkańcom. Chcę tego dokonać przede wszystkim poprzez oddanie głosu młodemu pokoleniu i intensywnej współpracy ponad podziałami politycznymi. Istotne jest też włączenie do procesu podejmowania decyzji w Gminie Sołtysów.

W minioną środę Kobylin odwiedził Minister Mariusz Błaszczak. Musi Pan mieć chyba przyjaciół wśród przedstawicieli władz centralnych, skoro takie postacie na Pana zaproszenie przyjeżdżają, w dodatku z prezentami.

– Minister Błaszczak odwiedził przede wszystkim strażaków. To im należy się ogromna wdzięczność za codzienny wysiłek, podejmowane ryzyko i poświęcenie. Dzięki przychylności Pana Ministra Błaszczaka, któremu Kobylin jest szczególnie bliski, oraz dzięki staraniom Prezesa OSP w Kobylinie udało się zakończyć wieloletni okres oczekiwania na nowe auto bojowe dla naszej remizy. Nie ukrywam, że sprawy dotyczące Straży Pożarnej są dla mnie bardzo ważne, a Druhowie i Druhny Ochotniczych Straży Pożarnych to osoby godne najwyższego zaufania. Uroczystość wręczenia odznaczeń zasłużonym Strażakom była dla mnie niezwykle wzruszająca. Trudno było mi znaleźć właściwe słowa uznania, stając w pokorze przed tymi dzielnymi ludźmi.

Wróćmy do tematu planów na nadchodzącą kadencję. Pana kontrkandydat chce stawiać na miejscowe firmy. W jednym z wywiadów powiedział wprost, że firmy te powinny składać dobrze przygotowane oferty, aby wygrywać przetargi. Czy Pan jest podobnego zdania?

– Oczywiście, miejscowe firmy powinny się rozwijać i tworzyć miejsca pracy. Z pewnością powinny przystępować do procedur przetargowych. Jednak zgodnie z przepisami ustawy o zamówieniach publicznych ocena oferty musi być obiektywna i nie można preferować znajomych. Procedury przetargowe muszą być transparentne, a Gmina musi traktować oferentów sprawiedliwie i równo. Uważam, że Gmina poprzez promocję i politykę gospodarczą może stwarzać dobre warunki do funkcjonowania miejscowych przedsiębiorców.

Często w swoich wypowiedziach stawia Pan na sołectwa. Czy jest to wynikiem Pana doświadczenia jako sołtysa?

– Oczywiście praca sołtysa była i jest dla mnie ważnym doświadczeniem. Jednak nie tylko z tego powodu doceniam rolę sołectw. Do tego pory często w Gminach decyzje dotyczące między innymi inwestycji były podejmowane bez wsłuchiwania się w głos mieszkańców wiosek. Chcę oddać głos sołtysom, słuchać i rozmieć ich potrzeby dotyczące sołectw. Ale także jestem i będę otwarty na ich propozycje dotyczące Gminy. Proponuję sołtysom wskazanie pięciu najważniejszych, ich zdaniem, spraw dla sołectwa i pięciu dla gminy.

Panie Rafale, jeżeli miałby Pan w kilku słowach streścić dotychczasową kampanię i pracę na rzecz Gminy, co wskaże Pan jako swój sukces, a co jeszcze przed Panem?

– Udało się przede wszystkim dzięki kampanii zwrócić uwagę na Kobylin władzom województwa i kraju. W krótkim czasie naszą Gminę odwiedziło sporo ważnych gości. Mam nadzieję, jestem pewien, że wizyty zaprocentują w przyszłości. Udało się przeprowadzić pierwsze z – mam nadzieję – cyklicznych darmowych porad prawnych dla mieszkańców Gminy Kobylin. Otrzymałem zapewnienie od klubów sportowych KS Krotosz oraz LKS Ceramik o chęci zorganizowania w grudniu dużych zawodów sportowych dla dzieci w ramach Turnieju Pierwszego Kroku. Z pewnością należy wspomnieć o zablokowaniu budowy tuczarni, na którą nie było przyzwolenia mieszkańców.

W moich planach jest przede wszystkim doprowadzenie do pozyskania dofinansowania na drogę w Kuklinowie. Rada Gminy podjęła pochopną decyzję o natychmiastowej realizacji inwestycji, chociaż miała zapewnienie ze strony Wojewody i Ministra Dziedziczaka o możliwości pozyskania na ten cel środków. Chcę również po wygranych wyborach wdrożyć pozostałe punkty mojego programu wyborczego, w tym powołać Młodzieżową Radę przy Burmistrzu.

Dziękuję za dotychczasowe wyrazy sympatii i poparcia oraz krytykę.

Pierwszego października proszę o Państwa głos, który pozwoli na wprowadzenie zmian i nowe otwarcie dla Gminy Kobylin.

 

Archiwum
Impuls
Serafiniak
Leaderschool
Fachstol baner
Brykczyński
BETA
Aparatus
Galeria Krotoszynska
Krajowe Centrum Dopłat
vEdukacja
Vademecum

Ankieta

Kto zostanie piłkarskim mistrzem Polski?

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...