Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ZAREMBA
PADEWSCY

Chód na palcach u dzieci

2023-07-17
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Zdrowie
  6. /
  7. Chód na palcach u...
Chód na palcach u dzieci
OPEN GLOBAL

Chód na palcach nie jest czymś normalnym. Dzieci, które podczas chodu obciążają tylko przodostopie, często nie są w stanie w całości obciążyć stopy. W konsekwencji pięta się wysmukla, a przodostopie się poszerza. Długotrwały chód na palcach powoduje skrócenie ścięgna Achillesa.

 

Nie tylko stopa ulega deformacji, taki chód negatywnie wpływa na całą postawę ciała. Miednica ustawia się zgięciowo, a lordoza się powiększa, stawy biodrowe są w zgięciu – mięsień biodrowo-lędźwiowy może ulec skróceniu. U dzieci ma miejsce propulsja stóp, a chód ma ma charakter podskakujący.

W terapii rozciąga się zginacze biodra i mięśnie łydki, a wzmacnia się prostowniki stopy. Rozciągnięcie bioder ma pozytywny wpływ na pionowe ustawienie miednicy, bioder oraz kręgosłupa, np. w leżeniu na brzuchu podciągamy jedną nogę bokiem w górę, na tzw. żabkę (rys.1). Następuje odwiedzenie, rotacja zewnętrzna i zgięcie w stawie biodrowym, zgięcie w stawie kolanowym oraz odwrócenie stopy. Następnie w leżeniu na boku koryguje się końskie ustawienie stopy, np. stopę nogi zewnętrznej stawiamy przed kolanem nogi leżącej na podłodze, kolano stara się utrzymać w pozycji pionowej, dla utrudnienia możemy dać opór, jakbyśmy chcieli zepchnąć kolano w dół (rys. 2).

Ćwiczenia powinny być wykonywane codziennie do momentu, aż dziecko przestanie chodzić na palcach. U mniejszych dzieci trwa to około pół roku. U starszych dłużej, bo ok. roku. Czasem wspomagająco stosowane jest zaopatrzenie ortopedyczne.

Po terapii następuje prawidłowe ustawienie miednicy, zmniejszenie skrócenia mięśni okolicy stawów biodrowych i łydki. Wzmocnieniu ulegają prostowniki.

Oczywiście nie u wszystkich dzieci chodzenie na palcach ma podłoże ortopedyczne, niekiedy mamy podłoże psychologiczne bądź neurologiczne. Wówczas stosujemy terapię jak w przypadku podłoża ortopedycznego, ale równocześnie wykonywana jest terapia psychologiczna czy neurologiczna – w zależności od tego, jaka jest przyczyna pierwotna chodu na palcach.

(mgr Natalia Jasiak)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedem + 4 =

YouTube

Andrzej Kaźmierczak
ZAWODNY
Jankowski
Kierakowicz
Manista
OLEJNIK
Paweł Grobelny
Potarzycka
Bratborski Maciej
Archiwum
ZBITY TELEFON
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE
MAYOR INK