Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
U Bielawnego
Wojno
Duży baner na środku

„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…”

2019-11-07
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Kultura
  4. /
  5. „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…”
„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…”
W tekście Pawlicki

3 listopada w sali szkolnej przy ulicy Krotoszyńskiej w Kobylinie mieszkańcy mieli okazję obejrzeć inscenizację II części „Dziadów” Adama Mickiewicza, przygotowaną przez uczniów klasy VIII miejscowej Szkoły Podstawowej. Liczna widownia gromkim aplauzem wyraziła swój podziw dla uczniów, którzy wykazali się niemałymi talentami aktorskimi.

 

Pomysł wystawienia II części „Dziadów” zrodził się pod koniec poprzedniego roku szkolnego, kiedy to uczniowie (wówczas VII klasy) omawiali to dzieło na lekcjach z polonistą, Łukaszem Janurą. – Zaświtała wówczas myśl, że dobrze byłoby wystawić ten dramat na naszej kobylińskiej scenie przy okazji Zaduszek. Jednocześnie pojawiły się wątpliwości – utwór napisany 200 lat temu, archaiczny język, tekst pisany wierszem, ludyczność – kto to zrozumie? Mimo wszystko postanowiliśmy spróbować – mówią Klaudia Wachowiak i Julia Jarka, uczennice, które wcieliły się w role zjaw, Józi i Rózi.

W przygotowanie spektaklu włożono wiele pracy. W inscenizacji wzięli udział niemal wszyscy uczniowie klasy VIIIa oraz kilkoro z klas VIIIb i VIIIc. – Przedstawienie opierało się na pracy zespołowej. Pomyłka jednego z aktorów mogłaby zepsuć cały trud. Każdy jednak przygotował się sumiennie i wszystko wyszło tak, jak powinno. Byłyśmy szczęśliwe i zadowolone. Niektóre role wymagały dużego poświęcenia i wiele nauki, gdyż były bardzo długie – opowiadają uczennice.

Inscenizacja spodobała się widzom, którzy nagrodzili uczniów gromkimi brawami i słowami uznania. Młodzi aktorzy celująco sprostali trudnemu wyzwaniu.

(NOVUS)

YouTube

daf-mal
MediaSort
Dietetyka Kroczak
Ideal Okna
Intermarche
Klub zdrowia 24
Zuziak
Vademecum poprawne
APR
gierko
Lesniczowka
Banaszak
M-Partner
TOR
Archiwum
BGP
Pod Szyszkami
Robstal
KOK
Kostka
Jumbonet
KUK
Słoneczna
Transmed24
Jarmużek
Eltom-bud
Wojno
W starym stylu