Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Kaczmarek
Wojno
FACHOWIEC

Czy mieszkańcy mogą liczyć na właściwą opiekę medyczną?

2020-11-21
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Zdrowie
  4. /
  5. Czy mieszkańcy mogą liczyć...
Czy mieszkańcy mogą liczyć na właściwą opiekę medyczną?
Pałac w Orli tekst

Podczas październikowej sesji Rady Powiatu radny Jacek Zawodny dopytywał o stan opieki medycznej w krotoszyńskim szpitalu. W listopadzie otrzymał odpowiedź od dyrekcji SPZOZ.

 

J. Zawodny (na zdjęciu) zapytał, czy obecnie mieszkańcy mają zabezpieczoną właściwą opiekę i pomoc medyczną w szpitalu? W odpowiedzi Iwona Wiśniewska, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Krotoszynie, poinformowała, że wszystkie oddziały oraz jednostki SPZOZ pracują, przyjmują i leczą chorych, udzielając im świadczeń medycznych w trybie nagłym.

– W dobie epidemii koronawirusa szpital w Krotoszynie został zobowiązany przez Wojewodę Wielkopolskiego do realizacji świadczeń medycznych w ramach zapobiegania, diagnostyki i leczenia chorych zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Dotyczy to utworzenia Oddziału COVID z 56 łóżkami dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzeniem zakażenia SARS-CoV-2 (w tym 5 łóżek z respiratorami), realizacji poboru wymazów w punkcie poboru materiału biologicznego do przeprowadzania testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 w Krotoszynie – tzw. punkt Drive-Thru, który znajduje się przy Szpitalu Powiatowym na ul. Bolewskiego w Krotoszynie, oraz do utworzenia izolatorium (27 łóżek) w Szpitalu Powiatowym w Koźminie Wlkp. dla osób zakażonych koronawirusem, które nie wymagają hospitalizacji, jednak muszą być poddane izolacji w odosobnieniu – czytamy w odpowiedzi szefowej szpitala.

Skutkiem decyzji wojewody jest to, że personel w pierwszej kolejności realizuje zadania mające na celu minimalizację skutków rozprzestrzeniania się epidemii. Aktualnie na oddziale COVID przebywają osoby, które są zarówno zdiagnozowane, jak i leczone. Do 12 listopada z krotoszyńskiego szpitala wypisano 20 tzw. ozdrowieńców.

– Realizacja zaprezentowanej powyżej decyzji Wojewody Wielkopolskiego w sposób oczywisty wpłynęła na ograniczenie dotychczasowych świadczeń medycznych w części oddziałów naszego szpitala. Zaangażowano wszystkich pracowników, dokonano analizy zasobów kadrowych oraz rzeczowych, podjęto optymalne decyzje dotyczące konieczności ograniczenia działalności na poszczególnych oddziałach. W podjęciu takich decyzji kierowano się realnymi możliwościami działalności, jak i rekomendacjami Ministerstwa Zdrowia, które wskazywało m.in. na konieczność ograniczenia lub czasowego zaprzestania planowanych przyjęć pacjentów. Dotyczyło to przede wszystkim świadczeń zabiegowych – chirurgii, ortopedii, ginekologii – czy też czasowego zmniejszenia zakresu działalności podmiotów leczniczych, w których prowadzona jest rehabilitacja stacjonarna, w których utworzono izolatorium. SPZOZ w Krotoszynie nie zamknął działalności żadnego z oddziałów. Wykorzystując swoje możliwości, aktualnie zapewniamy w trybie ostrodyżurowym pomoc medyczną mieszkańcom naszego powiatu, co sprowadza się w pierwszej kolejności do przyjmowania pacjentów w trybie nagłym, u których następuje stan zagrożenia zdrowia i życia – objaśniła w odpowiedzi I. Wiśniewska, podkreślając jednocześnie, iż ze względu na dynamiczny rozwój epidemii w kraju, a co za tym idzie – także w naszym powiecie, wszystkie informacje zawarte w piśmie są aktualne w dniu jego napisania.

(LENA)

YouTube

ZSP2
Maśniak
Get Free
Zajączek
Biblioteka Zduny
Eltom-bud
Jarmużek
Oring
Pałac w Orli
Zuziak
Archiwum
Jumbonet
Lombard Smok