Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Kaczmarek
Wojno
Duży baner na środku

Delfin kończy działalność…

2020-10-12
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Delfin kończy działalność…
Delfin kończy działalność…
Najfinanse text

Jakiś czas temu władze UKS Delfin 4 Krotoszyn poinformowały poinformowały o zawieszeniu działalności na dwa tygodnie. Niedługo potem klub postanowił zakończyć funkcjonowanie.

 

Decyzja o zawieszeniu na okres dwóch tygodni działalności sekcji pływackiej krotoszyńskiego klubu zapadła 13 września. – Pomimo ogromnego zaangażowania klubu w organizację imprez i eventów promujących sport dzieci i młodzieży oraz nasze miasto, a także profesjonalnego prowadzenia zajęć przez instruktorów – matematyka jest nieubłagana. W związku z podwyżką cen biletów na pływalnię o 120%, na co składa się opłacenie wstępu na pływalnię każdego ucznia oraz wprowadzenie nowej opłaty za rezerwację torów, nie jesteśmy w stanie udźwignąć tak dużych kosztów – ogłosił na swoim profilu facebookowym UKS Delfin 4 Krotoszyn.

Mimo usilnych starań władz klubu oraz radnego Bartosza Kosiarskiego burmistrz podtrzymał stanowisko Zarządu CSiR Wodnik. W piśmie skierowanym do B. Kosiarskiego, w odpowiedzi na zadane przezeń na sesji Rady Miejskiej w Krotoszynie pytanie, dotyczące obniżenia stawki za korzystanie z pływalni przez UKS Delfin 4, Franciszek Marszałek wyjaśnił, że decyzja taka podyktowana jest trudną sytuacją spółki, wynikającą m.in. z pandemii koronawirusa.

Kilka dni temu zarząd klubu poinformował o zakończeniu działalności i podziękował wszystkim uczniom oraz ich rodzicom za lata współpracy. Warto w tym miejscu przypomnieć, że UKS Delfin 4 był organizatorem maratonów pływackich w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w których uczestniczyli m.in. Otylia Jędrzejczak, Olivier Janiak czy Paweł Korzeniowski. Imprezy te przyciągały tłumy ludzi chcących nieść pomoc poprzez pływanie. Były również znakomitą promocją naszego miasta, gdyż ich przebieg relacjonowała ogólnopolska telewizja. W 2022 roku, przy okazji 30. finału WOŚP, maraton miał przybrać skalę ogólnokrajową. Wstępne rozmowy z Jerzym Owsiakiem zakończyły się akceptacją projektu zaproponowanego przez krotoszyński klub pływacki.

– Nasza decyzja spowodowana jest oczywiście kwestią finansową. To nie jest zwykła podwyżka, a postawienie ceny zaporowej, której my jako klub nie jesteśmy w stanie przejść. Jest to krzywdzące wobec tych dzieci, aż chce się płakać. Tyle lat ciężkiej pracy, żeby to wszystko wyglądało tak, jak wygląda – wszystko na marne. Jest to zagranie poniżej pasa. Brak mi słów. Pandemia, wiadomo – nas też to dotknęło. We wrześniu zgłosiła się do nas jedynie połowa dzieci, więc pewnie sami mielibyśmy kłopoty, żeby to utrzymać, ale myślę, że wspólnymi siłami postaralibyśmy się, choć nie byłoby to łatwe. Przy takiej podwyżce, mając nawet większą ilość uczniów, nie jesteśmy w stanie udźwignąć kosztów – powiedział Jacek Mielcarek, prezes UKS Delfin 4.

– Od września 2020 roku zarząd spółki postanowił naliczać klubom opłatę za rezerwację toru zgodnie z obowiązującym cennikiem, jeśli te chcą korzystać z toru „na wyłączność”. Dodać należy, że mała ilość torów, jaka pozostaje do dyspozycji spółki po dokonanych rezerwacjach, ogranicza w znacznym stopniu prowadzenie działalności w zakresie nauk pływania – czytamy w oficjalnym stanowisku CSiR Wodnik.

Skąd wzięła się kwota 80 zł? Jak wyjaśniają władze spółki, kwota utrzymania toru przez jedną godzinę, przy pełnych kosztach, w 2019 roku wyniosła 118,29 zł, natomiast bez kosztów amortyzacji i pośrednich – 78,50 zł netto. Dlatego w cenniku przyjęto stawkę 80 zł. – Karnet na grupową (4-6 osób) naukę pływania prowadzoną przez CSiR Wodnik kosztuje 190 zł za 8 zajęć, co oznacza, że koszt jednej lekcji wynosi 23,75 zł. Wartość karnetu wyliczono, uwzględniając koszty wynagrodzeń instruktora oraz wstępu uczestnika na basen. W 2020 roku UKS Delfin 4 płacił spółce za jedno dziecko 6 zł (w 2018 roku stawka wynosiła 3,50 zł, a w roku 2019 – 5,50 zł). Dorośli członkowie UKS-u płacili za wejście 8 zł. Za zajęcia organizowane przez UKS Delfin 4 uczestnicy płacili klubowi 90,00 zł/miesiąc (czyli 22,50 zł za godzinę zajęć – przy 4 zajęciach w miesiącu). Przyjmując, że klub od września podniesie opłatę za zajęcia do 120 zł/miesiąc, wówczas koszt 1 zajęcia wyniesie 30 zł/osobę. Przy założeniu, że w zajęciach uczestniczy 10 dzieci – opłata dla CSiR za jednego uczestnika nie ulega zmianie – wynosi 6,00 zł. Dodatkowy koszt klubu to opłata za rezerwację toru w wysokości 80,00 zł/godzinę/tor, która w przeliczeniu na 1 uczestnika wynosi 8,00 zł. Daje to łącznie kwotę 14,00 zł i taką kwotę klub będzie płacił spółce za każdego uczestnika zajęć. Ile pozostaje dla UKS Delfin4? 30 zł minus 14 zł równa się 16 zł – to jest kwota, jaka pozostanie klubowi od każdego uczestnika po odliczeniu wpłaty do spółki – tak zagadnienie objaśniają zarządzający spółką.

W stanowisku CSiR Wodnik możemy też przeczytać, iż opłata za rezerwację toru nie jest czymś nowym w cenniku spółki i że nie należy jej traktować jako podwyżki cen biletów na pływalni. – Opłata za wstęp na krytą pływalnią dla uczestnika klubu zawsze była promocyjna, tzn. niższa niż cena wejścia grupowego (…). Opłata za rezerwację toru (…) daje klubowi pewność, że może z niego korzystać „na wyłączność”. Ponadto spółka liczy na to, że naliczanie opłaty za rezerwację toru spowoduje, że ilość dzieci pływających na jednym torze będzie większa, niż dotychczas miało to miejsce, albo przynajmniej zbliżona do ilości osób przewidzianych w cenniku na bilet grupowy – tłumaczą władze CSiR.

Zarząd spółki, do czasu wypracowania nowych wniosków przez powołany zespół, zdecydował: ustalić cenę wejścia uczestnika klubu sportowego w wysokości 50% wartości biletu grupowego (nie mniej niż 4 zł) oraz opłatę rezerwacji toru w wysokości 50% pełnych kosztów (nie mniej niż 60 zł).

(LENA)

NA ZDJĘCIU: W 2019 roku gośćmi specjalnymi maratonu pływackiego byli Otylia Jędrzejczak i Olivier Janiak.

YouTube

Pałac w Orli
MediaSort
energy sped
BGP
Jumbonet
Robstal
Intermarche
daf-mal
Lombard Smok
M-Partner
Kiki Car Care
Zuziak
APR
Archiwum
Active Zone
Kostka
KUK
Eltom-bud
Pod Szyszkami
Jarmużek