Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
E-paka
Duży baner na środku

Dochodzi do dewastacji zabytku

2019-06-11
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Dochodzi do dewastacji zabytku
Dochodzi do dewastacji zabytku

Do naszej redakcji dotarły informacje, że w miejscowości Targoszyce (gmina Kobylin) nagminnie dewastowany jest ważny dla historii naszego regionu zabytek, nad którym nadzór ma Starostwo Powiatowe w Krotoszynie. Postanowiliśmy więc przyjrzeć się tej sprawie.

 

Chodzi o dworek z początku XIX wieku. Od 1852 roku był on siedzibą Józefa Łukaszewicza, zasłużonego dla regionu historyka, publicysty, dyrektora Biblioteki Raczyńskich, a także redaktora m.in. „Przyjaciela ludu”. Budynek jest murowany i otynkowany; parterowy z mieszkalnym poddaszem i podpiwniczony. Wnętrze dwutraktowe, piwnice o sklepieniu kolebkowym z lunetami. Na osi elewacji są wystawki zwieńczone trójkątnymi przyczółkami. Dach jest dwuspadowy z naczółkami. W jednym z pomieszczeń parteru na suficie zachowała się rozeta stiukowa.

Zgłaszający sprawę mieszkaniec poinformował, że obiekt jest obecnie zamieszkały przez osoby z przeszłością kryminalną, które nagminnie dewastują ten budynek, w związku z czym często interweniuje tam policja. Zwróciliśmy się więc do Starostwa Powiatowego w Krotoszynie o komentarz w tej sprawie.

– W tym momencie składane są wnioski o eksmisje tych ludzi – wyjaśnia wicestarosta Paweł Radojewski. – Mieszkają tam na zasadzie starych meldunków za poprzedniej władzy. Sprawa się przedłużała, ponieważ lokatorzy się zmieniali, ktoś odsiadywał wyrok w więzieniu. Nie uiszczają żadnych opłat za użytkowanie tego obiektu i dewastują to miejsce. Sprawę próbowaliśmy załatwić przez dzielnicowego, który chciał porozmawiać z lokatorami, ale nikt nie otwierał albo zamykano przed nim drzwi. Będzie bardzo trudno przeprowadzić eksmisję, jeśli oczywiście sąd wyda taki wyrok. Nikomu z Wydziału Geodezji nie zależało, żeby kogoś wyrzucać na bruk, ale jeśli nie ma woli podporządkowania się, to nie widzimy innego wyjścia – stwierdza wicestarosta.

(NOVUS)

FOT. www.polskiezabytki.pl

Sorry, there are no polls available at the moment.
Jumbonet
Jarmużek
Wojno
M-partner
Matyla