Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
Duży baner na środku

Drogowa saga zakończona

2017-09-18
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Samorząd
  4. /
  5. Drogowa saga zakończona
Drogowa saga zakończona

Kobylińscy radni podjęli decyzję o ogłoszeniu przetargu na modernizację drogi w Kuklinowie. Inwestycja ma ruszyć jeszcze w tym roku. Tym samym dobiegły końca spory, które toczyły się niemal od dwóch lat.

 

W tej sprawie zwołana została nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Kobylinie, która odbyła się 11 września. W posiedzeniu uczestniczył także Jan Dziedziczak, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Przypomnijmy tylko, że większość rady, tj. przedstawiciele Klubu Radnych „Dziewiątka”, od dawna modernizację drogi w Kuklinowie uzależniła od pozyskania dotacji ze środków zewnętrznych. Szybko jednak okazało się, że szansa na dofinansowanie jest właściwie zerowa. Mimo to radni przez długi czas nie chcieli odstąpić od swojej decyzji, co spotykało się z licznymi protestami mieszkańców Kuklinowa. Była nawet mowa o blokowaniu drogi czy zaproszeniu telewizji.

Wreszcie na sesji, która odbyła się w sierpniu, radni z „Dziewiątki” przestali się upierać, by zmodernizować drogę w Kuklinowie tylko wtedy, gdy uda się pozyskać dofinansowanie. A tymczasem pełniący obowiązki burmistrza Rafał Nowacki przekonywał, że… jest na to szansa (o przebiegu tamtej sesji szczegółowo pisaliśmy na naszych łamach przed dwoma tygodniami). Odnosząc się do wypowiedzi R. Nowackiego, Tomasz Lesiński – przewodniczący „Dziewiątki” – powiedział wówczas, że na początku września radni muszą się spotkać i podjąć ostateczną decyzję. – Chcemy to zrealizować. Nie mamy żadnej gwarancji, że to dofinansowanie uda się pozyskać – oznajmił.

I tak też się stało. 11 września odbyła się sesja nadzwyczajna. I tutaj mała dygresja – zapowiedź tej sesji – nie wiedzieć czemu – nie pojawiła się na stronie internetowej Kobylina… Czyżby miała się odbyć w tajemnicy przed lokalną społecznością, by przypadkiem jej przebieg nie zaszkodził któremuś z kandydatów na burmistrza Kobylina w kampanii wyborczej?

Nadzwyczajna sesja została zwołana na wniosek Klubu Radnych „Dziewiątka”. W programie znalazło się podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kobylin na lata 2017-2027. Rada musiała dokonać wyboru między dwoma opcjami: modernizacja z dofinansowaniem (propozycja p.o. burmistrza) lub ogłoszenie przetargu po korektach kosztorysowych (propozycja „Dziewiątki”).

– Jesteśmy zaniepokojeni tym, że burmistrz chciał złożyć wniosek o dofinansowanie przy kosztorysie na kwotę około 1 600 000 złotych – rozpoczął dyskusję T. Lesiński. – Inna firma wyceniła tę inwestycję na ok. 1 100 000 zł, a bez wyremontowania kanalizacji, co – jak się okazuje – nie jest konieczne, można by tę drogę zrobić nawet za 840 000 zł. Jako klub radnych jesteśmy za tym, by modernizację zacząć już w tym roku – oświadczył.

Głos w sprawie zabrał J. Dziedziczak, który zachęcał do pozyskiwania pieniędzy z zewnątrz. – To są państwa pieniądze. A oszczędzone dzięki zdobyciu dotacji środki gminne możecie przeznaczyć na inne zadania – podkreślił wiceminister.

R. Nowacki z kolei powiedział, że parę dni temu największe wyrwy na drodze w Kuklinowie zostały zabezpieczone. – Może warto poczekać te 20 dni, aż wojewoda podejmie decyzję w kwestii ewentualnego dofinansowania – apelował. – I tak w tym roku nie zaczniemy remontować tej drogi, bo żaden wykonawca nie będzie chciał robić tego zimą – zauważył.

– Nie mamy żadnej pewności, że dostaniemy dotację – przekonywał T. Lesiński. – Raz już się przejechaliśmy, a nie chcemy, by sytuacja się powtórzyła. Będziemy wnioskować, by tę inwestycję zacząć już w tym roku.

Tadeusz Dżygała, przewodniczący kobylińskiej rady, wspominając o ewentualnym wsparciu wiceministra Dziedziczaka, zwrócił się do obecnego na sesji sołtysa Kuklinowa o 20 dni cierpliwości. – A jeśli decyzja wojewody będzie negatywna, to wtedy można podjąć uchwałę w sprawie realizacji tej inwestycji jeszcze w tym roku – zakomunikował T. Dżygała.

– Przecież gdybyście wy – radni z „Dziewiątki” – od początku byli za tą drogą, to już dawno byłaby zrobiona – skomentował radny Grzegorz Okupnik. – A teraz mamy okres wyborczy i nagle chcecie ją zrobić… Przecież można do wiosny poczekać – dodał. – Jako radny Kuklinowa jestem za tym, by przetarg już teraz ogłosić – stwierdził kategorycznie Konrad Przybyszewski.

T. Lesiński, odwołując się do słów G. Okupnika, zaznaczył, iż to nie czas, by mówić o wyborach. – Składam wniosek formalny, by poddać pod głosowanie opcję, którą zaproponował nasz klub – zakończył dyskusję przewodniczący „Dziewiątki”.

Zarządzono więc głosowanie. 13 radnych opowiedziało się za tym, by od razu przystąpić do ogłoszenia przetargu na modernizację drogi w Kuklinowie. Chwilę po tym przegłosowano – już jednogłośnie – uchwałę w sprawie zmiany WPF. Ostatecznie zdecydowano się na kosztorys opiewający na kwotę 1 123 000 zł. W tegorocznym budżecie na ten cel zarezerwowano 400 tys. zł, a resztę w przyszłorocznym.

– W imieniu własnym i mieszkańców dziękuję radzie za podjęcie takiej decyzji. Cieszę się, że ten temat mamy zakończony – powiedział na zakończenie Władysław Konieczny, sołtys Kuklinowa.

ANDRZEJ KAMIŃSKI

Archiwum
Gościniec
Aparatus
BETA
Mazi Owczarz
Brykczyński
Fachstol baner
Leaderschool
Impuls
Serafiniak
Wojno
Galeria Krotoszynska
M-partner
Matyla
Merlin
Krajowe Centrum Dopłat

Ankieta

Jaka była dobiegająca końca kadencja samorządu powiatowego?

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...