2. /
  4. /
  5. Dwa złota na mistrzostwach...
CENTRUM POGRZEBOWE

Na przełomie lipca i sierpnia w duńskim Aarhus odbywały się Mistrzostwa Europy Masters w Lekkiej Atletyce. Dwa razy na najwyższym stopniu podium stanął mieszkający w Łagiewnikach (gmina Kobylin) Czesław Roszczak!

Na ME wystąpiła aż 111-osobowa reprezentacja Polski. W tym gronie, dzięki pomocy sponsorów, znalazł się także Czesław Roszczak, reprezentujący UKS Olimpijczyk Pogorzela. Nasz zawodnik startował w sześciu konkurencjach rzutowych w kategorii M75 i zdobył trzy medale.

W rzucie ciężarkiem mieszkaniec Łagiewnik wywalczył srebro. – Do piątej próby byłem na prowadzeniu z wynikiem 15,24 m, który uzyskałem w czwartej serii – relacjonuje lekkoatleta. – W ostatniej próbie Niemiec Werner Fettke rzucił na odległość 15,72 m i wyszedł na prowadzenie. Ostatni rzut Polaka nie był udany i konkurs zakończył na drugim miejscu.

Blisko medalu Cz. Roszczak był w rzucie dyskiem. Do szóstej kolejki z rezultatem 36,18 m zajmował trzecią lokatę. Ale ostatecznie wyprzedził go jeszcze Anglik John Watts i łagiewniczanin uplasował się tuż za podium. Również w rzucie młotem nasz zawodnik zajął znienawidzone przez sportowców miejsce, osiągając wynik 32,25 m.

W rzucie oszczepem zabrakło motywacji do walki o medale, ponieważ trzeci zawodnik uzyskał taki wynik, że nawet aktualny mistrz Polski nie miał szans na podium. Reprezentant powiatu krotoszyńskiego rzucił na odległość 29,75 m i zakończył tę konkurencję na szóstej lokacie.

W pchnięciu kulą Cz. Roszczak w drugiej próbie wyszedł na prowadzenie z rezultatem 11,87 m, awansując do ścisłego finału. Potem poprawił wynik na 11,95 m, a następnie „dołożył” jeszcze 2 centymetry. Nasz zawodnik został mistrzem Europy, zdecydowanie wyprzedzając swoich konkurentów.

Drugie złoto zdobył w pięcioboju rzutowym (rzut młotem, pchnięcie kulą, rzut dyskiem, rzut oszczepem i rzut ciężarkiem). – Walka była zacięta w każdej konkurencji, ale już po trzech byłem na prowadzeniu, którego nie oddałem do końca – opowiada weteran aren sportowych. Cz. Roszczak uzyskał 33,88 m w młocie, 11,20 m w kuli, 34, 29 m w dysku, 27,75 m w oszczepie i 12,35 m w ciężarku, co łącznie dało mu 3828 punktów.

Warto dodać, iż na mistrzostwach w Aarhus Polacy zdobyli aż 63 medale i zostali sklasyfikowani na dziewiątym miejscu.