Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ZAREMBA
PADEWSCY

Dyrektor odpowiada na zarzuty

2020-05-02
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Dyrektor odpowiada na zarzuty
Dyrektor odpowiada na zarzuty
MAX-MAL

W związku ze złożonym przez radnych powiatowych Prawa i Sprawiedliwości wnioskiem o odwołanie dyrektora SPZOZ w Krotoszynie Krzysztof Kurowski postanowił wydać oświadczenie. Odpowiada w nim na oskarżenia wysuwane w jego kierunku.

 

– Pod wnioskiem kłamliwie oskarżającym dyrektora naczelnego, a w konsekwencji – personel SPZOZ w Krotoszynie, podpisali się radni Rady Powiatu Krotoszyńskiego z Prawa i Sprawiedliwości: Jarosław Kubiak, Marian Włosik, Grzegorz Król, Andrzej Skrzypczak. Informujemy, że w szpitalu leczono chorych, których przyjmowano zgodnie z zalecaniami Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, przestrzegając aktualnych wówczas wytycznych, dotyczących walki z koronawirusem SARS-CoV-2 – czytamy w oświadczeniu dyrektora krotoszyńskiego szpitala. – Wszyscy chorzy, u których wykryto w nocy z 30 na 31 marca obecność koronawirusa, byli przyjęci kilka dni wcześniej z powodu innych chorób, najczęściej przewlekłych i współistniejących z kolejnymi schorzeniami. Część z nich była hospitalizowana w naszym szpitalu nie po raz pierwszy. To byli znani pacjenci. Nic nie wskazywało na to, że mamy do czynienia z pacjentami zakażonymi. U chorych przebywających na Oddziale Wewnętrznym zakażenie koronawirusem przebiegało bezobjawowo, do momentu wystąpienia gorączki u 8 pacjentów, która to mogła być również traktowana jako objaw chorób, na które cierpieli. Wykonanie pierwszych testów na obecność koronawirusa (30 marca) potwierdziło jednak obecność tej choroby.

K. Kurowski twierdzi, że szpital w Krotoszynie przed wydarzeniami z 30 marca podejmował szereg działań, jeszcze przed wprowadzeniem rządowych procedur, mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii. – Procedurę „Ścieżka przyjęcia pacjenta z podejrzeniem zakażenia koronawirusem COVID-19” szpital przyjął 21 lutego 2020. Było to na 4 dni przed tym, jak do naszego szpitala trafiła pierwsza pacjentka z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, która ponad 80 godzin czekała na wynik pobranego przez nas, a wykonywanego przez Państwowy Zakład Higieny w Warszawie testu na obecność koronawirusa. Zastosowaliśmy wówczas po raz pierwszy tę procedurę. Do dzisiaj nie wiemy, dlaczego wynik testu badanego w Warszawie 27 lutego został nam przysłany z takim opóźnieniem. Trzeba tutaj zaznaczyć, że dopiero tydzień po przyjęciu naszej procedury, tj. 27 lutego, ukazała się ogólnopolska procedura – Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla szpitali w związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiologiczną związaną z szerzeniem się nowego koronawirusa SARS-CoV-2 – objaśnia K. Kurowski.

Dyrektor SPZOZ informuje, że koordynacją działań dotyczących wprowadzania i aktualizowania procedur zajmuje się powołany w szpitalu zespół ds. monitorowania sytuacji epidemiologicznej dotyczącej koronawirusa. – To dzięki istniejącym u nas procedurom i ich stosowaniu 14 marca, gdy przyjęliśmy na SOR-ze pacjenta, podejrzewanego o zakażenie koronawirusem, którego rodzina nie powiadomiła naszych służb w porę o kontakcie tej osoby ze swoim synem, który przyjechał z Belgii (również stwierdzono u niego obecność koronawirusa), nasz personel „uratował szpital” przed możliwością rozprzestrzenienia się wirusa. W efekcie tego nieodpowiedzialnego zachowania pacjenta i jego rodziny łącznie 7 pracowników Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz Zespołu Ratownictwa Medycznego musiało zostać objętych kwarantanną – stwierdza szef krotoszyńskiego szpitala.

Przypomina także, iż jednym z profilaktycznych działań było wprowadzenie zakazu odwiedzin chorych ze względu na zwiększone zagrożenie epidemiologiczne i zachorowania na grypę oraz inne choroby grypopodobne. W krotoszyńskim szpitalu na poszczególnych oddziałach zakaz taki wprowadzano już od 11 lutego. – Czyli na długo przedtem, zanim wykryto w Polsce pierwszy przypadek zachorowania na koronawirusa – oznajmia K. Kurowski. – Dla porównania – władze wojewódzkie zakaz odwiedzin w wielkopolskich szpitalach wprowadziły miesiąc później – 10 marca. Zawiesiliśmy również przyjęcia planowe na oddziały, wprowadziliśmy zakaz przebywania osoby towarzyszącej z chorym (z wyznaczonymi wyjątkami), wprowadziliśmy teleporady medyczne w poradniach specjalistycznych, ograniczyliśmy wykonywanie badań diagnostycznych dla pacjentów ambulatoryjnych (RTG, USG, TK, badania mammograficzne). Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko zakażenia.

– Nie chcielibyśmy, żeby sytuację dotyczącą wniosku panów radnych można było skwitować tytułem z publikacji prasowej, jaka ukazała się kilka tygodni temu w jednym z lokalnych tygodników, a dotyczyła wówczas nieuzasadnionych zastrzeżeń radnego Jarosławia Kubiaka do działalności naszych Zespołów Ratownictwa Medycznego – czytamy dalej w oświadczeniu. – Tytuł artykułu brzmiał: „By krytykować, trzeba wiedzieć”.Panowie radni twierdzą, że w szpitalu nie zadziałały procedury. Chcielibyśmy jednak wiedzieć, o jakich konkretnie procedurach mówią. Jak one się nazywają, czego dotyczą, kiedy zostały przyjęte i kto je wydał? Poza tym panowie radni piszą w swoim wniosku, że szpital „był jednym ze znaczących źródeł zakażenia”. Wnioskujemy więc, że panowie radni wiedzą również o innych źródłach zakażenia? Dlaczego ich nie wymieniają? A co, jeśli to inne źródła zakażenia znacząco wpłynęły na sytuację, jaka miała miejsce w szpitalu? A może to w szpitalu skrzyżowały się drogi rozchodzenia się wirusa w naszym powiecie? Może warto nad taką ewentualnością merytorycznie się zastanowić, a nie wydawać pochopne i hipotetyczne sądy. A może wniosek panów radnych ma na celu odwrócenie uwagi mieszkańców powiatu od tych innych źródeł znaczącego zakażenia poza szpitalem?

K. Kurowski podkreśla, że liczą się fakty, a nie domysły. Dlatego – jak oświadcza – trwa obecnie wewnętrzne dochodzenie epidemiologiczne, które ma na celu wyjaśnienie wszelkich okoliczności dotyczących sytuacji w krotoszyńskim szpitalu. – Zbieramy informacje, analizujemy poszczególne wydarzenia – tłumaczy dyrektor SPZOZ. – Na ostateczne wyniki tego dochodzenia trzeba będzie jednak jeszcze poczekać, gdyż część osób z zespołu badającego zakażenia znajduje się na kwarantannie, nie jest więc czynna zawodowo. Według wstępnych ustaleń możemy natomiast poinformować, że dwoje naszych pacjentów przed 30 marca przebywało w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym w Poznaniu, gdzie znajduje się Oddział Zakaźny i zostało skierowanych na dalszą obserwację – leczenie ze szpitala zakaźnego (o wyższym stopniu referencyjności) do Szpitala Powiatowego w Krotoszynie. W obu tych przypadkach wyniki na obecność koronawirusa okazały się ostatecznie pozytywne. 25 marca na Szpitalny Oddział Ratunkowy w Krotoszynie została przyjęta pacjentka z objawami zagrażającymi jej życiu. Po badaniach została naszą karetką pogotowia ratunkowego skierowana na oddział specjalistyczny w Kaliszu, gdzie odmówiono jednak jej przyjęcia. Ambulans z Krotoszyna zawiózł ją na Oddział Zakaźny do Poznania. Tam została przyjęta, wykonano jej test na obecność koronawirusa (wynik ujemny) i 27 marca przekazano z powrotem do Krotoszyna. 31 marca wynik na obecność koronawirusa okazał się u tej pacjentki dodatni, chorą transportowano z powrotem do szpitala w Poznaniu. I drugi przypadek: 27 marca na Oddział Wewnętrzny szpitala w Krotoszynie trafił pacjent, który – jak się okazało po kilku godzinach pobytu – miał kontakt z osobą, na którą sanepid w tym dniu nałożył kwarantannę. Lekarz dyżurna Oddziału Wewnętrznego kontaktowała się z sanepidem, który zalecił izolację pacjenta oraz kontakt z oddziałem zakaźnym co do dalszego postępowania. Pomoc uzyskała dopiero w trzecim oddziale zakaźnym, z którym się kontaktowała telefonicznie. Oddział Zakaźny w Poznaniu zalecił przywiezienie pacjenta. Karetka z chorym wyjechała z Krotoszyna o północy. Dwie godziny później lekarz dyżurna naszego Oddziału Wewnętrznego otrzymała informację od lekarza z Poznania, że pacjent nie zostanie jednak przyjęty do szpitala w Poznaniu, odesłano go do Krotoszyna z zaleceniem wykonania testów na obecność koronawirusa za 7 dni oraz izolacji chorego w warunkach szpitalnych w Krotoszynie. Wynik testu na obecność koronawirusa pobranego 31 marca okazał się dodatni. Chory został powtórnie przetransportowany do Oddziału Zakaźnego w Poznaniu. Być może – gdyby w tych dwóch przypadkach postępowanie poza Krotoszynem było inne – moglibyśmy wcześniej zareagować i zminimalizować skutki zakażenia na oddziale lub po prostu ich uniknąć. To tylko jeden z naszych pierwszych, wstępnych wniosków dotyczących sytuacji w szpitalu – informuje K. Kurowski.

Przyznaje też, iż na szczegółowe analizy całościowej sytuacji przyjdzie czas i na pewno szpital będzie o nich informować. – Wyrażamy nadzieję, że osobne, niezależne dochodzenie epidemiologiczne przeprowadzi w tej sprawie również sanepid. Proponujemy wszystkim, a w szczególności panom radnym podpisanym pod wnioskiem zrobić szersze rozeznanie sytuacji epidemicznej, dotyczące zagrożeń płynących z epidemii COVID-19 w Polsce i na świecie. Wówczas panowie radni zobaczą, i może zrozumieją, że to, co prawie miesiąc temu bardzo boleśnie dotknęło chorych i personel naszego szpitala, ma również miejsce obecnie w wielu polskich szpitalach i domach opieki społecznej, gdzie przebywają osoby starsze i przewlekle chore, czyli takie, jakich zachorowania ujawniono w Krotoszynie – wyjaśnia K. Kurowski.

Dyrektor szpitala informuje, że 23 kwietnia na wniosek Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. przekazano wszystkie dokumenty dotyczące opracowania procedur i zasad postępowania z pacjentami podejrzanymi o zachorowanie na COVID-19, a także pracy szpitala w czasie epidemii koronawirusa. Liczą one kilkaset stron. Oprócz dokumentów ogólnopolskich było to 36 dokumentów – procedur i zaleceń przygotowanych przez SPZOZ w Krotoszynie.

(NOVUS)

FOT. SPZOZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 + 18 =

YouTube

Andrzej Kaźmierczak
ZAWODNY
Jankowski
Kierakowicz
Manista
OLEJNIK
Paweł Grobelny
Potarzycka
Bratborski Maciej
Archiwum
ZBITY TELEFON
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE
MAYOR INK