Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ZAREMBA
PADEWSCY

Dzieje ziemiaństwa na Ziemi Krotoszyńskiej

2018-10-03
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Kultura
  6. /
  7. Dzieje ziemiaństwa na Ziemi...
Dzieje ziemiaństwa na Ziemi Krotoszyńskiej
Kwiaciarnia Złocień

20 września w gmachu Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka odbył się wernisaż wystawy czasowej „Dzieje ziemiaństwa na Ziemi Krotoszyńskiej”. Pomysłodawcą, autorem i kuratorem tej pionierskiej dla naszego regionu ekspozycji jest Daniel Szczepaniak.

 

– Przypadająca w tym roku setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest doskonałą okazją do zorganizowania wystawy upamiętniającej dzieje lokalnego ziemiaństwa do 1945 roku – mówił Daniel Szczepaniak. – Powstała na ziemiach polskich u progu XIX stulecia warstwa społeczna ziemian była sukcesorem tradycji szlacheckich i – sięgając dalej – rycerskich. W okresie zaborów elity szlachecko-ziemiańskie odgrywały bardzo ważną rolę w walce o tzw. sprawę polską. Doskonale to widać w Wielkopolsce, również w regionie krotoszyńskim. Przez cały XIX wiek aż do chwili odzyskania niepodległości to ziemianie i duchowni, jako elity społeczne, byli siłą przewodnią narodu.

Wystawa prezentuje najważniejsze postacie, miejsca oraz wydarzenia związane z ziemiaństwem w naszym regionie. Na blisko 20 planszach ukazane zostały m.in. okoliczne dwory i pałace, wizerunki przedstawicieli miejscowego ziemiaństwa, wykazy wielkości majątków oraz ziemian – uczestników walk niepodległościowych, a także miejsca pochówków rodzin ziemiańskich w naszym powiecie.

Ekspozycja została uzupełniona o dyplomy zdobyte w okresie II RP przez Janusza Chosłowskiego z Czarnego Sadu oraz gabloty z nielicznymi pamiątkami, dokumentami, drukami i mapami związanymi z okolicznym ziemiaństwem. Ze zbiorów Muzeum Ziemi Jutrosińskiej pochodzą eksponowane popiersia książąt Matyldy i Zdzisława Czartoryskich z Baszkowa. Prezentowane na wystawie eksponaty zostały udostępnione także przez osoby prywatne oraz Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

czternaście + 11 =

YouTube

Andrzej Kaźmierczak
ZAWODNY
Jankowski
Kierakowicz
Manista
OLEJNIK
Paweł Grobelny
Potarzycka
Bratborski Maciej
Archiwum
ZBITY TELEFON
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE
MAYOR INK