2. /
  4. /
  5. Europe Sumo Cup
Dariusz Zaremba

W minioną sobotę na krotoszyńskim rynku odbyły się międzynarodowe zawody Europe Sumo Cup. Dla zawodników był to ostatni test przed startem w lipcowych mistrzostwach świata na Tajwanie.

Zmagania sumoków toczyły się na specjalnie zbudowanym dohyo na krotoszyńskim rynku. Poza rywalizacją sportową organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla dzieci, które radośnie spędziły sobotnie popołudnie.

Wśród juniorów złote medale zdobyli Adrian Gondek (80 kg), Erik Szilagyi (Węgry – 100 kg oraz open) i Damian Wróbel (+100 kg). W grupie juniorek najlepsze były Patrycja Dyszkiewicz (60 kg), Monika Sowa (75 kg) i Sara Król (+75 kg oraz open).

W zmaganiach seniorek na najwyższym stopniu podium stanęły Klaudia Pieprzak (55 kg), Svitlana Trosiuk (Ukraina – 65 kg), Maryna Maksymenko (Ukraina – 80 kg), Inna Biriucheva (Rosja – 73 kg), Ivanka Berezovska (Ukraina – +80 kg) oraz Sara Król (open). Brązowy medal w kategorii 80 kg wywalczyła krotoszynianka, Olimpia Robakowska. – To był mój pierwszy start po kontuzji i oceniam go pozytywnie – powiedziała zawodniczka TA Rozum Krotoszyn. – Miałam kilka walk wygranych oraz przegranych. Mam nad czym pracować, aby odpowiednio zaprezentować się na lipcowych mistrzostwach świata – zaznaczyła brązowa medalistka.

W gronie seniorów triumfowali Maciej Baca (70 kg), Maksym Tsybulniak (Ukraina – 77 kg), Pencho Dochev (Bułgaria – 85 kg), Rafał Głodek (92 kg), Michał Luto (100 kg), Daiauri Vasha (Ukraina – 115 kg), Zura Akubardia (Gruzja – +115 kg) oraz Giga Gelashvili (Gruzja – open).

Trzy krążki wywalczyli nasi zawodnicy. Aron Rozum (100 kg) oraz Artur Pauter (70 kg) zdobyli srebro, a Mateusz Konieczny był trzeci (77 kg). – Przed nami start na mistrzostwach świata – oznajmił Dariusz Fabianowski, wiceprezes Polskiego Związku Sumo. – Mimo dalekiego wyjazdu jestem nastawiony bardzo optymistycznie. W kategorii juniorskiej wierzę w trzy medale. W drużynie mamy mistrzów Europy z poprzedniego roku i każdego z nich stać na podium w rywalizacji indywidualnej. W grupie seniorów krążki mogą zdobyć Olimpia Robakowska, Aron Rozum czy Jacek Piersiak. Wszyscy mają odpowiednie umiejętności ku temu, abyśmy na Tajwanie mogli usłyszeć Mazurka Dąbrowskiego – stwierdził D. Fabianowski.