Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Kaczmarek
Wojno
Duży baner na środku

Festiwal kultury żydowskiej

2019-09-22
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Kultura
  4. /
  5. Festiwal kultury żydowskiej
Festiwal kultury żydowskiej
Naj

Warsztaty, wykład, koncert i spacery z historią w tle – to wszystko działo się w Koźminie Wlkp. 14 września w ramach Simchat Chajim Festival. Ideą festiwalu, który odbył się po raz ósmy, jest pokazanie wielokulturowej przeszłości Wielkopolski. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić koźmińskie zabytki i poznać lub przypomnieć sobie lokalną historię, w tym te jej wątki, które wiążą się z życiem społeczności żydowskiej.

 

Impreza pod nazwą „Boker Tov Koźmin” rozpoczęła się przy altanie w koźmińskim parku. Stąd wyruszały wycieczki na zwiedzanie najpiękniejszych zabytków i miejsc. Trasy spacerów opracowało Towarzystwo Miłośników Koźmina Wielkopolskiego, które było partnerem festiwalu. Tak więc zbiory Muzeum Ziemi Koźmińskiej prezentował kustosz dr Michał Pietrowski, wycieczki tematyczne po mieście prowadziły Dobrochna Kasprzak, Maria Lewandowicz i Anna Lisek, a po kościele farnym oprowadzał Radosław Grygiel.

Dużym zainteresowaniem cieszył się spacer po najlepiej zachowanym cmentarzu żydowskim w Wielkopolsce. Historię koźmińskiej nekropolii opowiadali Jerzy Fornalik i Maciej Ratajczak, doktorant hebraistyki na UAM.

Przez całe popołudnie w koźmińskim parku można było wziąć udział w warsztatach pisania po hebrajsku i w jidysz oraz warsztatach plastycznych, których uczestnicy „odbudowywali” koźmińską synagogę. Niezwykle interesującą opowieść o żydowskich zwyczajach pogrzebowych zaprezentowała Aleksandra Wilczura. Wykład odbył się w wyjątkowo urokliwym miejscu – koźmińskiej alei grabowej.

W organizację festiwalu włączyli się harcerze. Hufiec ZHP Koźmin Wlkp. przeprowadził dla swoich harcerzy, rodzin i wszystkich chętnych grę terenową „Śladami koźmińskich Żydów”. Były fakty, smaki i ludzkie historie. Swoją grę harcerze oparli na QR kodach, co było niewątpliwie jej dodatkową atrakcją. Wieczorem w altanie parkowej zagrał zespół Meadow Quartet z Gdańska.

Pomysłodawcą i organizatorem Simchat Chajim Festiwal jest Stowarzyszenie Krotochwile. W organizacji „Boker Tov Koźmin” pomogli organizatorom lokalni animatorzy kultury i instytucje – gmina Koźmin Wlkp., miejscowa Biblioteka Publiczna, Towarzystwo Miłośników Koźmina Wielkopolskiego, Hufiec ZHP im. Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907, Klub Seniora oraz Zakład Aktywności Zawodowej.

(NOVUS)

YouTube

Lombard Smok
daf-mal
MediaSort
Dietetyka Kroczak
Ideal Okna
Intermarche
Klub zdrowia 24
Zuziak
Vademecum poprawne
APR
gierko
Lesniczowka
Banaszak
M-Partner
BGP
Archiwum
Pod Szyszkami
Robstal
KOK
Kostka
Jumbonet
KUK
Słoneczna
Transmed24
Eltom-bud
Jarmużek
W starym stylu