Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
E-paka
Duży baner na środku

Jak segregować odpady – krok po kroku

2018-09-11
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Jak segregować odpady –...
Jak segregować odpady – krok po kroku

Rozpoczynamy cykl artykułów, w których postaramy się przybliżyć mieszkańcom, jak wygląda prawidłowa segregacja odpadów, zgodnie z „nowym” systemem gospodarowania odpadami komunalnymi, który obowiązuje od lipca 2013 r.

 

Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Posegregowane odpady stają się wartościowym surowcem. Prawidłowa segregacja odpadów komunalnych zaczyna się w domu i powinna być oparta o zasady określone m.in. w regulaminie utrzymania czystości i porządku. Segregowanie odpadów jest bardzo proste – oddzielamy surowce od śmieci, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Zbieramy razem jedynie te rodzaje odpadów, które cechują się takimi samymi właściwościami i charakterem. Tych odpadów nie wolno wyrzucać do śmieci zmieszanych.

Żółte worki/pojemniki przeznaczone są do tworzyw sztucznych i metali. Do tych worków/pojemników najczęściej trafiają tylko puste opakowania po żywności, zgniecione butelki z tworzyw sztucznych (PET) oraz puste opakowania po kosmetykach/ środkach czystości.

Należy pamiętać, że powinny tam trafiać również: puszki metalowe i aluminiowe po napojach i żywności (np. puszki po konserwach, po karmie dla zwierząt, zakrętki od słoików), odpady wielomateriałowe (to opakowania wykonane z co najmniej dwóch rożnych materiałów, których nie można rozdzielić ręcznie lub za pomocą prostych metod mechanicznych, jak np. kartony po produktach mlecznych oraz sokach), plastikowe worki, reklamówki oraz inne folie.

Najczęściej popełniane przez mieszkańców błędy to wrzucanie do żółtych worków/pojemników: części samochodowych, zdekompletowanych odpadów wielkogabarytowych (obudów po sprzętach AGD/RTV), styropianu i tworzyw piankowych, zabawek, zabrudzonych opakowań (po smarach, olejach samochodowych), opakowań po aerozolach, leków czy sztucznych kwiatów, rur PCV.

Zbieranie osobno każdej frakcji, tj. papieru, szkła, tworzyw sztucznych i metali, a także oddzielanie odpadów biodegradowalnych pozwala uzyskać surowce do ponownego przetworzenia.

Za tydzień kolejna porcja informacji na temat segregacji odpadów.

(RED)

Archiwum
Gościniec
Neonówka
Galeria Kroto
BETA
Mazi Owczarz
Fachstol baner
Leaderschool
Serafiniak
Kamienica
Wojno
M-partner
Matyla

Ankieta

Co Państwo myślą o proteście rolników i jego formie (blokowanie dróg)?

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...