Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
E-paka
Duży baner na środku

Kilińczycy w sejmie

2019-06-07
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Edukacja
  4. /
  5. Kilińczycy w sejmie
Kilińczycy w sejmie

Dwoje uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Kilińskiego w Zdunach, Anna Pijacka i Bartłomiej Kalak, 1 czerwca wzięło udział w XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

 

W ramach projektu Kilińczycy przedstawili społeczności lokalnej swoją prezentację „Działalność Wojciecha Wydry-Nawrockiego jako posła II RP i jego losy podczas wojny i okupacji”, czego zwieńczeniem było uroczyste nadanie kronice Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Bestwinie imienia tego posła.

Po spełnieniu wszystkich wymagań uczniowie ZSP Zduny zakwalifikowali się do udziału w obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie jako jeden z 230 zespołów w Polsce. Do stolicy wyjechali już 31 maja, więc mieli okazję zobaczyć m.in. Grób Nieznanego Żołnierza, Krakowskie Przedmieście, plac Piłsudskiego, Stare Miasto, kolumnę Zygmunta czy Zamek Królewski.

Następnego dnia uczniowie mieli możliwość spotkania w Sali Kolumnowej z klubami poselskimi. Ponadto zwiedzali obiekt i udzielali wywiadów dla radiowej Jedynki, Polskiego Radia 24, TVP 1 i TVP INFO.

Myślą przewodnią tegorocznych obrad sejmu były losy parlamentarzystów II RP w czasie okupacji. Młodzież wysłuchała przemówień m.in. rzecznika praw dziecka czy zastępcy minister edukacji. W dalszej części wypowiadali się młodzi posłowie, głosowano nad poprawkami, a następnie przegłosowano uchwałę XXV sesji SDiM.

Ąnna Pijacka i Bartłomiej Kalak bardzo dziękują ZSP w Zdunach za wsparcie w dążeniu do celu i realizacji projektu oraz za ciepłe słowa, pełne dobrej energii podczas wyjazdu; OSP Bestwin, bez której nie udałoby się tego projektu zrealizować; przedstawicielom kuratorium za profesjonalną opiekę oraz wszystkim uczestnikom, którzy zasiedli razem z nimi w ławach sejmu. Wyjazd ten pozwolił im zdobyć nowe doświadczenia, poszerzyć horyzonty, co na pewno zaprocentuje w ich dorosłym życiu.

(ANKA)

Sorry, there are no polls available at the moment.
Jumbonet
Jarmużek
Wojno
M-partner
Matyla