Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
Duży baner na środku

Kradł eksponaty sakralne

2017-08-30
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Kradł eksponaty sakralne
Kradł eksponaty sakralne

Policjanci z Poznania oraz Gniezna zatrzymali sprawcę kradzieży XVIII-wiecznej rzeźby św. Franciszka. Doszło do niej kilka dni temu w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W domu zatrzymanego – mieszkańca powiatu krotoszyńskiego – znaleziono kilkadziesiąt przedmiotów sakralnych, które najprawdopodobniej również zostały skradzione.

 

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, zajmujący się odzyskiwaniem kradzionych dzieł sztuki, oraz funkcjonariusze z Gniezna zatrzymali 51-letniego mężczyznę – mieszkańca powiatu krotoszyńskiego, który 18 sierpnia ukradł z Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej rzeźbę przedstawiającą św. Franciszka.
W trakcie śledztwa funkcjonariusze zidentyfikowali złodzieja na podstawie nagrań z monitoringu. Jak ustalili, podejrzany wmieszał się w tłum zwiedzających. Wykorzystując chwilę nieuwagi osób znajdujących się w salach muzeum, wziął kilkudziesięciocentymetrową figurę św. Franciszka, zawinął w kurtkę i wyszedł z budynku.
Podczas przeszukania w domu mężczyzny policjanci odkryli dziesiątki eksponatów o charakterze sakralnym. Były tam figury, rzeźby, obrazy, lichtarze, przedmioty liturgiczne oraz inne precjoza. Wśród tych przedmiotów mundurowi rozpoznali obraz „Jezus z pielgrzymem”, skradziony dwa lata temu z gnieźnieńskiej Fary.
Jak się okazuje, kilkadziesiąt eksponatów mogło zostać skradzionych z różnych kościołów na terenie Wielkopolski. Wszystkie przedmioty zabezpieczono. Teraz będą badane pod kątem ich pochodzenia. Wstępnie szacuje się, iż skradzione eksponaty mogą stanowić znaczącą wartość historyczną. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Gnieźnie. 51-letniemu mężczyźnie grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
(NOVUS)

FOT. www.wielkopolska.policja.gov.pl

Archiwum
Impuls
Brykczyński
Leaderschool
Fachstol baner
Aparatus
BETA
Krajowe Centrum Dopłat

Ankieta

Czy rok 2018 upłynie przede wszystkim pod znakiem:

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...