Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
Duży baner na środku

Kradł eksponaty sakralne

2017-08-30
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Kradł eksponaty sakralne
Kradł eksponaty sakralne

Policjanci z Poznania oraz Gniezna zatrzymali sprawcę kradzieży XVIII-wiecznej rzeźby św. Franciszka. Doszło do niej kilka dni temu w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W domu zatrzymanego – mieszkańca powiatu krotoszyńskiego – znaleziono kilkadziesiąt przedmiotów sakralnych, które najprawdopodobniej również zostały skradzione.

 

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, zajmujący się odzyskiwaniem kradzionych dzieł sztuki, oraz funkcjonariusze z Gniezna zatrzymali 51-letniego mężczyznę – mieszkańca powiatu krotoszyńskiego, który 18 sierpnia ukradł z Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej rzeźbę przedstawiającą św. Franciszka.
W trakcie śledztwa funkcjonariusze zidentyfikowali złodzieja na podstawie nagrań z monitoringu. Jak ustalili, podejrzany wmieszał się w tłum zwiedzających. Wykorzystując chwilę nieuwagi osób znajdujących się w salach muzeum, wziął kilkudziesięciocentymetrową figurę św. Franciszka, zawinął w kurtkę i wyszedł z budynku.
Podczas przeszukania w domu mężczyzny policjanci odkryli dziesiątki eksponatów o charakterze sakralnym. Były tam figury, rzeźby, obrazy, lichtarze, przedmioty liturgiczne oraz inne precjoza. Wśród tych przedmiotów mundurowi rozpoznali obraz „Jezus z pielgrzymem”, skradziony dwa lata temu z gnieźnieńskiej Fary.
Jak się okazuje, kilkadziesiąt eksponatów mogło zostać skradzionych z różnych kościołów na terenie Wielkopolski. Wszystkie przedmioty zabezpieczono. Teraz będą badane pod kątem ich pochodzenia. Wstępnie szacuje się, iż skradzione eksponaty mogą stanowić znaczącą wartość historyczną. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Gnieźnie. 51-letniemu mężczyźnie grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
(NOVUS)

FOT. www.wielkopolska.policja.gov.pl

Szczotka
Kosiarski
Wronecki
Borska
Rozum
Anna Długa
Archiwum
Aparatus
BETA
Brykczyński
Leaderschool
Fachstol baner
Serafiniak
Impuls
Galeria Krotoszynska
M-partner
Matyla
Merlin
Krajowe Centrum Dopłat

Ankieta

Jaka była dobiegająca końca kadencja samorządu powiatowego?

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...