Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
Duży baner na środku

Ku czci Janusza Podlewskiego

2017-10-12
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Ku czci Janusza Podlewskiego
Ku czci Janusza Podlewskiego

6 października na Starym Rynku w Koźminie Wlkp. odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Januszowi Podlewskiemu, byłemu burmistrzowi, uczestnikowi strajku dzieci koźmińskich 1906/1907.

 

W uroczystości wzięli udział samorządowcy, księża z parafii pw. Św. Wawrzyńca, poczty sztandarowe, dyrektorzy szkół, członkowie TMKW i inni mieszkańcy. Nie zabrakło oczywiście rodziny Janusza Podlewskiego, z inicjatywy której tablica została zamontowana na kamienicy przy Starym Rynku 3, w której mieszkał ich przodek.

Odsłonięcie tablicy poprzedziła Msza św. w kościele farnym w intencji byłego burmistrza i wszystkich mieszkańców. Potem uczestnicy uroczystości przeszli na Stary Rynek. Zebranych powitał Wojciech Kowalczyk, wnuk Janusza Podlewskiego. Z kolei historyk i regionalista Daniel Szczepaniak przybliżył najważniejsze fakty z życia zasłużonego obywatela Koźmina Wlkp.

Tablicę wmurowaną z okazji 120. urodzin J. Podlewskiego odsłonili burmistrz Maciej Bratborski i Marek Kowalczyk, wnuk J. Podlewskiego. A poświęcił ją ksiądz kanonik Zygmunt Lewandowski.

J. Podlewski żył w latach 1897-1977. Był burmistrzem Koźmina w latach 1934-1939. Zapamiętany został jako wybitny działacz społeczno-gospodarczy. Uczestniczył w powstaniu wielkopolskim oraz w strajku dzieci koźmińskich 1906/1907. Był porucznikiem Wojska Polskiego, organizatorem i komendantem placówki Z-ZWZ-AK, a także więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych.

(NOVUS)

FOT. www.kozminwlkp.pl

Szczotka
Kosiarski
Wronecki
Borska
Rozum
Archiwum
Aparatus
BETA
Brykczyński
Fachstol baner
Leaderschool
Serafiniak
Impuls
Galeria Krotoszynska
M-partner
Matyla
Merlin
Krajowe Centrum Dopłat

Ankieta

Jaka była dobiegająca końca kadencja samorządu powiatowego?

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...