Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
Duży baner na środku

Mahle buduje nową halę

2017-10-18
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Mahle buduje nową halę
Mahle buduje nową halę

W środę, 11 października, na terenie zakładu Mahle odbyła się konferencja prasowa. Przedstawiciele firmy poinformowali zebranych o planach inwestycyjnych na najbliższe lata.

 

W spotkaniu udział wzięli członkowie zarządu MAHLE Polska – dr Andreas Kosicki i Michał Lejkowski, dyrektorzy poszczególnych jednostek organizacyjnych – dr Tadeusz Karolczak, Radosław Domaradzki, dr Paweł Lisiak, a także starosta Stanisław Szczotka oraz burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek.

– Kolejna hala w naszym zakładzie rośnie dzięki wsparciu włodarzy miasta i gminy Krotoszyn oraz powiatu – mówił Andreas Kosicki, dyrektor generalny MAHLE. – Jesteśmy pod dużą presją czasu i bez pomocy byłoby nam naprawdę ciężko. Obecnie zatrudniamy ok. 3300 pracowników. Obroty naszej firmy są stabilne i wynoszą ok. 1,3 mld zł. W ubiegłym roku postanowiliśmy uruchomić kolejną produkcję ekskluzywnych tłoków stalowych. Opóźniło się to z powodu jednego z odbiorców. W nowo budowanej hali planuje się rozpoczęcie produkcji wałków rozrządu.

Powierzchnia tego obiektu wyniesie ok. 13 tys. m2. Dzięki wdrażanym inwestycjom MAHLE planuje zwiększyć zatrudnienie o kilkaset osób. Zarząd firmy szuka również nowych rozwiązań dla pracowników w kwestii pakietów socjalnych oraz zdrowotnych, żeby zwiększyć atrakcyjność ofert pracy. Dla kobiet będzie przygotowana propozycja lekkiej pracy montażowej przy produkcji filtrów. Plany inwestycyjne firmy na najbliższe pięć lat wymagają przebudowania całej infrastruktury podziemnej. Będzie to kosztowało 40 mln. zł.

Przedstawiciele MAHLE podkreślili, że nie planują w najbliższym czasie zatrudniać obcokrajowców. – Średnia pensja w MAHLE Polska to 4000 zł – wyjaśniał Michał Lejkowski, dyrektor finansowy firmy. – Dane te nie dotyczą kadry zarządzającej. Około 10 procent pracowników to osoby zatrudniane za pośrednictwem firm zewnętrznych. Powodem takiego stanu rzeczy jest obawa przed powtórzeniem się kryzysu z roku 2008. W ciągu roku około 50-60 osób z tego grona przechodzi na umowy o pracę bezpośrednio z MAHLE Polska. Firma planuje także rozbudowę zakładu ostrowskiego, który wytwarza produkty związane z obiegiem powietrza. Co drugi samochód na świecie ma w sobie części wyprodukowane przez koncern MAHLE. Nasze produkty dostarczane są do wszystkich największych marek samochodowych na świecie. Realizacja planowanych inwestycji uczyni z krotoszyńskiego oddziału najbardziej znaczący zakład w całym światowym koncernie MAHLE – zaznaczył M. Lejkowski.

Przedstawiciele samorządu wyrażali uznanie dla prężnie rozwijającego się przedsiębiorstwa, które zapewnia krotoszynianom wiele miejsc pracy. – Bardzo się cieszę, że na terenie Krotoszyna istnieje taki zakład, który dobrze funkcjonuje i się rozwija – powiedział starosta Stanisław Szczotka. – Myślę, że ościenne miasta powiatowe mogą patrzeć na nas z uznaniem. Bezrobocie w Krotoszynie jest wprawdzie niskie, lecz cieszę się, że również panie będą mogły znaleźć tutaj zatrudnienie. Wielu deweloperów buduje teraz drogi na terenie Krotoszyna. Myślę, że niedługo będą również budowane dla rozwoju firmy MAHLE.

Z kolei burmistrz Franciszek Marszałek stwierdził, że dobrze prosperujące firmy to dobrze prosperująca gmina. – Dla mieszkańców Krotoszyna jest to bardzo dobra wiadomość w kontekście miejsc pracy – zakomunikował F. Marszałek. – Gmina w miarę swoich możliwości wspomoże, żeby firma dalej tak prężnie się rozwijała. Podejmujemy wspólnie z powiatem inwestycje, które wzbogacają otoczenie MAHLE. Mam na myśli ciągi komunikacyjne i niedługo odbieraną, nową ścieżkę pieszo-rowerową – powiedział burmistrz. Ponadto jest opracowywana dokumentacja w kwestii ulicy Przemysłowej, co ma poprawić dojazd do firmy oraz odciążyć ruch pojazdów w mieście.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Archiwum
Gościniec
Aparatus
BETA
Brykczyński
Fachstol baner
Leaderschool
Serafiniak
Impuls
Corner
Galeria Krotoszynska
M-partner
Matyla
Merlin
Krajowe Centrum Dopłat

Ankieta

Jaka była dobiegająca końca kadencja samorządu powiatowego?

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...