Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
Duży baner na środku

Matematyczna Jedynka

2017-11-15
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Edukacja
  4. /
  5. Matematyczna Jedynka
Matematyczna Jedynka

W Szkole Podstawowej nr 1 w Koźminie Wlkp. realizowany był projekt Matematyczne Rozgrywki Intelektualne pod hasłem „Matematyczna Jedynka”. W związku z tym zorganizowano szereg inicjatyw, w których brali udział zarówno uczniowie, jak i rodzice.

 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się rodzinne warsztaty pod hasłem „Rodzinny wyścig”, które przygotowane i poprowadzone zostały w oparciu o aplikację MathDuel oraz „Gamifikacja w edukacji” z wykorzystaniem aplikacji LearningApps.

Uczniowie Jedynki wzięli udział w Triathlonie Matematycznym oraz w Konkursie Matematyczno-Plastycznym „Matematyka – lubię to!”, organizowanym przez Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki, jak również w Miejsko-Gminnym Konkursie „Matematyczny Czar Par”. Ponadto dzieci przygotowały matematyczne wyszywanki na warsztatach pod hasłem „Wielokąty foremne i ich przekątne” oraz uczestniczyły w turnieju sportowym „Kółko i krzyżyk”.

Koźmińska szkoła również bierze udział w Code Week – Europejskim Tygodniu Kodowania, którego celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Jedynka dołączyła do #CodeWeekPL, organizując własne wydarzenia: animację za pomocą wizualnego języka programowania Scratch, programowanie w polskiej wersji środowiska programistycznego Imagine-Logomocji oraz przygotowanie prac z wykorzystaniem aplikacji 3D – Quiver.

Uczniowie zaangażowali się także w rysowanie na ekranie, czyli konstruowanie figur geometrycznych w Scratchu. Stanęli w szranki w Konkursie Matematyczno-Fotograficznym „Matematyka na fotografii” oraz w VII edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Matematyka w obiektywie”.

Realizując program, nie zapomniano o roli zabawy, która jest naturalną i podstawową formą aktywności uczniów. Dlatego też podjęto takie działania jak Matematyczne Biuro Detektywistyczne, „Wyprawa w poszukiwaniu kamienia prawdy”, zabawy z figurami „Gdzie mieszkają figury geometryczne?”, Matematyczna Enigma, „W poszukiwaniu symetrii”, Metoda Matematycznych Stacji Badawczych – „Czary linijki i krawieckiej miary” oraz Instytut Magicznych Liczb – „Trasy pełne działań”.

Jedynka potraktowała matematykę „rodzinnie” i stąd rodzinne pieczenie pierników oraz udział w oryginalnych warsztatach edukacyjnych w Rogalowym Muzeum Poznania.

W ramach projektu grantowego pozyskano 5 000 zł. Pieniądze przeznaczono na zakup laptopa oraz gry matematyczne, które przyczyniły się do wzbogacenia bazy dydaktycznej szkoły, jak również jako nagrody w konkursach matematycznych. Szkoła wzięła też udział w ogólnopolskim podsumowaniu projektu podczas Pikniku Matematycznego w Warszawie.

W trakcie realizacji programu nawiązano współpracę ze szkołami podstawowymi z gminy Koźmin Wlkp. oraz z różnych stron Polski, a także ze Stowarzyszeniem Nauczycieli Matematyki czy Uniwersytetem Szczecińskim w ramach Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Matematyka w obiektywie”.

– W niekonwencjonalny sposób nauczyciele uczący w Szkole Podstawowej nr 1 w Koźminie Wlkp. zachęcają do zabawy i twórczego myślenia – mówi Jacek Zawodny, dyrektor koźmińskiej Jedynki. – Temu z pewnością pomagają łamigłówki, a także matematyczne programy. Jednym z nich jest Matlandia. To program online do nauki matematyki dla uczniów szkoły podstawowej. Program ów doskonali biegłość rachunkową, ale również rozwija pamięć i logiczne myślenie. Kładzie też nacisk na wykorzystanie matematyki w codziennych sytuacjach. Przecież matematyka zmienia się razem ze światem i dlatego cieszę się, że nasza szkoła ma nowatorskich nauczycieli, co pozwala młodym ludziom rozwijać swoje pasje i odnaleźć się we współczesnym świecie – podkreśla dyrektor SP nr 1.

OPRAC. (ANKA)

Szczotka
Kosiarski
Wronecki
Borska
Rozum
Anna Długa
Archiwum
Aparatus
BETA
Brykczyński
Leaderschool
Fachstol baner
Serafiniak
Impuls
Galeria Krotoszynska
M-partner
Matyla
Merlin
Krajowe Centrum Dopłat

Ankieta

Jaka była dobiegająca końca kadencja samorządu powiatowego?

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...