Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Kaczmarek
Wojno
Duży baner na środku

Muzeum zaprasza na wystawę plenerową

2020-06-23
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Historia
  4. /
  5. Muzeum zaprasza na wystawę...
Muzeum zaprasza na wystawę plenerową
Pałac w Orli tekst

Jak wiadomo, w tym roku przypada setna rocznica bitwy warszawskiej – najważniejszego i przełomowego starcia wojny polsko-bolszewickiej. Dzięki temu zwycięstwu Polska zachowała niedawno zdobytą niepodległość i jednocześnie przekreśliła bolszewickie plany rozprzestrzenienia rewolucji komunistycznej na zachód Europy.

 

Trzeba pamiętać o tym, że zarówno w samej bitwie, jak i w całej wojnie wielkie zasługi położyły Wojska Wielkopolskie, między innymi złożony z krotoszyńskich oddziałów 12. Pułk Strzelców Wielkopolskich (późniejszy 70. Pułk Piechoty Wielkopolskiej) oraz stacjonujący od 1921 roku w Krotoszynie 56. Pułk Piechoty Wielkopolskiej (wcześniej 2. Pułk Strzelców Wielkopolskich).

Aby upamiętnić i podkreślić olbrzymią rolę Wielkopolan w owych wydarzeniach przed stu laty, krotoszyńskie Muzeum Regionalne im. H. Ławniczaka postanowiło właśnie tym żołnierzom poświęcić tegoroczną wystawę plenerową na krotoszyńskim rynku.

Ekspozycja ukazuje przebieg wojny z bolszewikami, organizację Wojsk Wielkopolskich oraz ich udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Wśród dwudziestu plansz nie mogło zabraknąć kart poświęconych zarówno 70., jak i 56. Pułkowi Piechoty Wielkopolskiej. Treść plansz ilustruje ponad setka fotografii, pokazujących głównie Wojska Wielkopolskie na Wschodzie. W większości pochodzą one ze zbiorów krotoszyńskiego muzeum. Wystawę będzie można oglądać do 18 września.

OPRAC. (ANKA)

ŹRÓDŁO: Muzeum Regionalne w Krotoszynie

YouTube

Pałac w Orli
energy sped
BGP
Jumbonet
Robstal
Intermarche
daf-mal
Lombard Smok
M-Partner
Kiki Car Care
Zuziak
APR
Archiwum
Zajączek
Get Free
Active Zone
Kostka
KUK
Eltom-bud
Pod Szyszkami
Jarmużek