Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
PADEWSCY PRACA
PADEWSCY

Najskuteczniejszą formą terapii jest profilaktyka

2019-06-17
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Zdrowie
  6. /
  7. Najskuteczniejszą formą terapii jest...
Najskuteczniejszą formą terapii jest profilaktyka
TK DACHY

Zaburzenia czynności ruchów kręgosłupa oraz stawów kończyn możemy podzielić na trzy zespoły: przeciążeniowy, korzeniowy i psychogenny. Jest to umowny podział, ponieważ zaburzenia i dolegliwości czynności ruchowych wynikają z przeciążenia miejscowego lub odcinkowego narządu ruchu.

 

Bardzo często przyczyną podrażnienia tkanki łącznej lub mięśniowej jest nierównowaga statyczna, czego efektem jest mechaniczne uszkodzenie tkanek. Powodem tych uszkodzeń jest niekorzystne działanie zewnętrznych oraz wewnętrznych czynników mechanicznych. Czynniki zewnętrzne to m.in. ciężka praca fizyczna, przyciąganie ziemskie przy nieprawidłowej postawie ciała. Czynniki wewnętrzne to choroby narządów wewnętrznych, skutki stresu psychicznego. Dlatego bardzo często mówi się o tym, iż kręgosłup zaczyna boleć w sytuacjach stresowych (ból odzywa się w najsłabszym punkcie), lecz bezpośrednią przyczyną pozostaje przeciążenie mechaniczne.

W zespole przeciążeniowym dolegliwości spowodowane są podrażnieniem ścięgien, więzadeł, torebek stawowych i mięśni. Najczęściej wyróżniamy cztery grupy: miednicy (przeciążenia statyczne i dynamiczne, często mylone z dyskopatią), pogłębienie lordozy lędźwiowej (przyczyną może być zwyrodnienie stawów biodrowych – powoduje pochylenie miednicy do przodu; terapia hiperlordozy lędźwiowej powinna być równocześnie terapią bioder), pogłębienie lordozy szyjnej (często spowodowana nadmiernym napięciem mięśni stabilizujących obręcz barkową od góry i zwiotczeniem mięśni stabilizujących bark od dołu), spłaszczenie lordozy lędźwiowej (miednica zostaje odwrócona w tył, pośladki „chowają się”, kość ogonowa podwinięta).

Przeciążenia i podrażnienia tkanek łącznych powodują także zespoły korzeniowe. Zespół korzeniowy to ucisk na korzeń nerwowy lub gałąź rdzeniową. Przeciążenie takie występuje w stawach kręgosłupa i prowadzi do tzw. małych uszkodzeń międzykręgowych oraz dyskopatii. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku przyczyna dolegliwości powstaje w tzw. jednostce ruchowej. Ucisk na korzeń nerwowy lub gałąź rdzeniową jest powodem bólu, który z reguły jest promieniujący, rzutowany. Osoba dotknięta bólem odczuwa go w obszarze ciała połączonym unerwieniem z chorą jednostką ruchową.

Często bóle kończyn, tułowia i głowy osiągają różne stopnie nasilenia. Charakter bólu: ciągły, drażniący, może przypominać porażenie prądem elektrycznym, okresowy lub napadowy. Zdarza się, że chory zauważa związek miedzy pewną pozycja kręgosłupa, ruchem a nasileniem lub ustąpieniem bólu. Nienaturalna pozycja ciała jest spowodowana ochronnym napięciem mięśni.

Nie możemy zapomnieć o zespołach psychogennych. Istnieje zależność między bólem a przeciążeniami psychicznymi i mechanicznymi – dla narządu ruchu są tym samym. Jedno przechodzi w drugie i na odwrót. Terapia jednego jest terapią dla drugiego i odwrotnie. Negatywne bodźce, przewlekły stres działają niekorzystnie na cały organizm.

Podsumowując, ból może mieć różne podłoże. Nie zapominajmy, by zadbać o swoje ciało. Zdrowe ciało to szczęśliwy człowiek. Szczęśliwy człowiek to zdrowe ciało – no, może nie zawsze… Nie zwlekaj, problem sam nie zniknie, z czasem ból ustąpi, ale tylko na chwilę, a potem powróci. Odpowiednio dobrane ćwiczenia i terapia pozwolą Ci cieszyć się życiem.

Uwaga! Najskuteczniejszą formą terapii jest profilaktyka!

(RCX)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

czternaście + trzy =

YouTube

Archiwum
ROMAN OLEJNIK
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła