Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
U Bielawnego
Wojno
Duży baner na środku

Niezwykły urok muzyki dawnej

2020-02-10
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Kultura
  4. /
  5. Niezwykły urok muzyki dawnej
Niezwykły urok muzyki dawnej

Od 5 do 8 lutego w Kaliszu oraz w innych miejscowościach południowej Wielkopolski odbywał się 42. Ogólnopolski Festiwal Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”. Wydarzenie to po raz kolejny zagościło także w Krotoszynie.

 

Organizatorem festiwalu było Kaliskie Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży „Schola Cantorum”, a patronat honorowy nad imprezą objęli minister edukacji narodowej oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego. W ramach festiwalu zorganizowano fantastyczne zabawy, spotkania „scholowiczów”, którzy nie widzieli się prawie rok, ale też zmagania konkursowe, warsztaty – rzeźbiarskie, chóralne i taneczne – oraz koncerty muzyki dawnej – w Kaliszu, Krotoszynie, Ostrowie Wlkp., Ostrzeszowie.

Festiwal rozpoczął się 5 lutego wystawami – prac laureatów 25. Ogólnopolskiego Konkursu „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną”, artystów-pedagogów, opiekunów artystycznych laureatów konkursu oraz instrumentów dawnych (WPA-UAM). Tego samego dnia odbył się koncert inauguracyjny – laureaci ubiegłorocznej edycji wystąpili w przepięknych wnętrzach Kościoła oo. Franciszkanów.

6 lutego w Kościele Garnizonowym zorganizowano wyjątkowy koncert „In memoriam”. Następny dzień to wystawa prac plastycznych w Oddziale 1 PKO Banku Polskiego w Kaliszu. Z kolei w sobotę w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego odbył się koncert galowy, na którym poznano laureatów Złotych, Srebrnych i Brązowych oraz Bursztynowej Harfy EOLA.

Krotoszyńska część festiwalu miała miejsce 7 lutego w galerii Refektarz. Dla zgromadzonej publiczności wystąpiły zespoły muzyki dawnej Amicorum, Sorelle z Gdańska pod kierunkiem Magdaleny Warżawy, Il Vento Musicale z Elbląga i Pinoculus z Malborka pod kierunkiem Marcina Skotnockiego.

– „Schola Cantorum” ma już 42 lata. Kiedy zaczęła się kaliska przygoda z muzyką dawną, nikt pewnie nie spodziewał się, że wrośnie on na trwałe w krajobraz kulturalny najstarszego miasta w Polsce i stanie się jego wizytówką nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. Muzyka dawna powinna być udziałem każdego, choć myśli się często inaczej. To jest nasza historia, to są nasze korzenie – polskie i europejskie. Dziś młodzi ludzie, tworzący zespoły muzyki dawnej, stawiają swego rodzaju odpór stereotypom, funkcjonującym w społeczeństwie na temat zainteresowań współczesnej młodzieży – z jednej strony najnowocześniejsze technologie i komunikatory, z drugiej dźwięki i barwy średniowiecza, renesansu, baroku. Dlatego właśnie festiwal „Schola Cantorum” jest swego rodzaju fenomenem naszych czasów – podkreślali organizatorzy tego wydarzenia.

(NOVUS)

YouTube

Phone Spa
W starym stylu
Zuziak
Pod Szyszkami
Jarmużek
Banaszak
Mazi Owczarz
M-Partner
nest
Lesniczowka
BGP
TOR
Galeria Kroto
gierko
Ideal Okna
energy sped
Jumbonet
Kostka
KUK
Robstal
Słoneczna
Eltom-bud
Transmed24