Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
U Bielawnego
Wojno
Duży baner na środku

Nowa karetka w Koźminie Wlkp.

2020-03-23
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Nowa karetka w Koźminie...
Nowa karetka w Koźminie Wlkp.

Od niedawna ratownicy medyczni z Podstacji Pogotowia Ratunkowego w Koźminie Wlkp. jeżdżą nową, zakupioną w ramach ministerialnego programu karetką. Uroczyste przekazanie pojazdu zostało odwołane z powodu rozprzestrzeniającego się koronawirusa.

 

Nowa karetka to samochód marki Renault Master. Wyposażona jest w najnowszy sprzęt pozwalający ratować życie ludzkie, jak choćby defibrylator Zoll X series. Jest dłuższa i szersza od dotychczasowego pojazdu koźmińskich ratowników. W porównaniu z wcześniejszym ambulansem, który teraz jeździć będzie jako karetka do transportu chorych, posiada przebudowane wnętrze, co pozwala na bardziej optymalne i praktyczne jego wykorzystanie. Ponadto ma dodatkowe światła alarmowe na obu bocznych lusterkach.

Nowy ambulans jest wyposażony w najnowocześniejszy system sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej. Jedną z jego funkcji jest możliwość wyświetlania na przednich i tylnych górnych panelach komunikatów dla użytkowników ruchu. Na wyświetlaczach mogą pojawiać się takie napisy jak np. AMBULANS, WYPADEK!, INTERWENCJA, POSTÓJ. Może też pokazywać się strzałka wskazująca stronę, z której nadjeżdżający kierowcy mają omijać ambulans.

Karetka wyposażona jest w system doświetlenia miejsca akcji na zewnątrz samochodu, przydatny podczas interwencji nocnych, a także system doświetlania zakrętów podczas jazdy. Ma to szczególne znaczenie, gdy ratownicy wzywani są po zmierzchu na interwencję i docierają tam wąskimi oraz krętymi drogami.

Na wyposażeniu ambulansu znajdują się także specjalne nosze bariatryczne, przystosowane do transportowania ciężkich chorych. Ich maksymalny udźwig to 230 kg.

Zakup karetki pogotowia możliwy był dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Zdrowia. O poświęcenie nowego pojazdu poproszono ks. Mateusza Seteckiego – kapelana szpitala w Koźminie Wlkp.

OPRAC. (ANKA)

 

FOT. SPZOZ Krotoszyn

YouTube

Zuziak
Klub zdrowia 24
Intermarche
Dietetyka Kroczak
energy sped
Lesniczowka
M-Partner
APR
Galeria Kroto
Archiwum
gierko
TOR
Banaszak
Phone Spa
Ideal Okna
BGP
Transmed24
daf-mal
Pod Szyszkami
Robstal
Eltom-bud
Impuls
Słoneczna
W starym stylu
Jarmużek
Jumbonet
Kostka
KUK