Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Kaczmarek
Wojno
FACHOWIEC

Nowa pracownia w krotoszyńskim szpitalu

2021-01-18
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Zdrowie
  4. /
  5. Nowa pracownia w krotoszyńskim...
Nowa pracownia w krotoszyńskim szpitalu
Finestra

Od 9 stycznia w nowej pracowni biologii molekularnej krotoszyńskiego szpitala wykonywane są badania metodą PCR na obecność RNA wirusa SARS-CoV-2. Prowadzenie takiej diagnostyki znacznie skraca czas oczekiwania na wynik badania pobieranych wymazów.

 

Jak dotąd materiał diagnostyczny transportowany był do innego laboratorium. Teraz Laboratorium Centralne w Krotoszynie, dzięki utworzeniu nowej pracowni, znalazło się na liście Ministerstwa Zdrowia, obejmującej punkty, w których prowadzi się badania w kierunku COVID-19. Na liście tej jest obecnie 28 laboratoriów z województwa wielkopolskiego, w tym cztery znajdujące się w szpitalach powiatowych.

Nową pracownię wyposażono w nowoczesny sprzęt, który kosztował prawie 500 tys. zł. Pieniądze pochodziły z budżetu powiatu krotoszyńskiego oraz ze środków własnych szpitala. Ponadto burmistrz Franciszek Marszałek przekazał do pracowni nowy komputer.

Oficjalne otwarcie pracowni miało miejsce 12 stycznia. Wzięli w nim udział starosta Stanisław Szczotka, Dominik Wawrzyńczak – powiatowy inspektor sanitarny w Krotoszynie oraz kierownictwo pracowni i dyrekcja szpitala.

W nowej pracowni biologii molekularnej w przyszłości będą wykonywane także inne badania, m.in. diagnostyka infekcji Chlamydia, wirusa grypy, HCV.

(ANKA)

FOT. SPZOZ Krotoszyn

YouTube

ZSP2
Maśniak
Get Free
Zajączek
Biblioteka Zduny
Eltom-bud
Jarmużek
Oring
Pałac w Orli
Zuziak
Archiwum
Jumbonet
Lombard Smok