Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Kaczmarek
Wojno
Duży baner na środku

Nowe stawki ustalone

2020-09-15
Nowe stawki ustalone
Vidia film tekst

Koźmińscy radni ustalili stawki na obecny rok szkolny za zużyte paliwo. To bardzo istotna kwestia dla rodziców, którzy odpowiadają za indywidualne dojazdy swoich pociech do szkól.

 

Temat przybliżył radnym burmistrz Maciej Bratborski (na zdjęciu). Przypomniał, iż to zadanie wchodzi w kompetencje samorządu. Co więcej, poprzez przyjęcie ustawy z 16 października 2019 wprowadzono zmiany do ustawy Prawo oświatowe. Te nakładają na gminy obowiązek ustalenia średniej ceny jednostki paliwa w każdym roku szkolnym.

– Gmina oczywiście organizuje zbiorowy dowóz do szkół. Tu jednak chodzi o sytuację, gdy rodzice sami decydują się podwozić swoje dzieci z miejsc nieobjętych dowozem wspólnym – wyjaśnił M. Bratborski. Jak tłumaczył, są to rożne przypadki. Co istotne, gmina wybiera rozwiązania korzystniejsze dla niej pod względem finansowym. Nieraz łatwiej podpisać umowę z rodzicem niż decydować się organizować transport zbiorowy dla jednego ucznia z najdalszych okolic gminy.

Koszt takich umów nie przekracza kilku tysięcy złotych, albowiem chodzi o szczególne przypadki. Takim jest np. przewożenie przez rodzica jednej osoby uczestniczącej w zajęciach szkoły integracyjnej w Krotoszynie. Żeby być beneficjentem tego programu, rodzice lub prawni opiekunowie muszą przybyć do magistratu i podpisać stosowną umowę. Obowiązuje ona przez cały rok szkolny.

– Dlaczego zatem nie wypłacamy takim osobom kilometrówki? – zapytał radny Jacek Iwański. – Działa to na takiej zasadzie jak rozliczanie podróży służbowych w firmach, liczone są kilometry, niemniej co roku, jako samorząd, ustalamy stawki – odpowiedział włodarz. Z kolei Karola Jankowiaka interesowało, czy każdy rodzic może skorzystać z tej formy. Okazuje się, że nie jest to takie proste. Tam, gdzie działa komunikacja zbiorowa, wdrożenie tego rozwiązania staje się niemożliwe.

A jak sprawa wygląda z osobami niepełnosprawnymi? – Część z nich przewozi Zakład Aktywności Zawodowej – tłumaczył burmistrz. Z rodzinami innych magistrat podpisuje umowy na indywidualne dowozy. Ostatecznie radni jednogłośnie poparli uchwalę w sprawie ustalenia nowych stawek.

(PIK)

 

Stawki za średnią cenę jednostki paliwa na rok szkolny 2020/2021:

1) Benzyna bezołowiowa Pb 95 – 4,51 zł/litr

2) Olej napędowy ON – 4,43zł/litr

3) Autogaz LPG – 2,01zł./litr

YouTube

Pałac w Orli
MediaSort
energy sped
BGP
Jumbonet
Robstal
Intermarche
daf-mal
Lombard Smok
M-Partner
Kiki Car Care
Zuziak
APR
Archiwum
Active Zone
Kostka
KUK
Eltom-bud
Pod Szyszkami
Jarmużek