Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
Duży baner na środku

Odszkodowanie za wypadek małżonka?

2018-05-16
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Odszkodowanie za wypadek małżonka?
Odszkodowanie za wypadek małżonka?

Wiele osób podróżuje samochodem podczas wyjazdów rodzinnych. Są to zarówno wakacyjne eskapady, jak i weekendowe wizyty u znajomych. Nawet krótka przejażdżka może zakończyć się kolizją. Czy w sytuacji, gdy jeden z małżonków spowoduje wypadek, drugi może uzyskać odszkodowanie?

W jaki sposób tego typu problemy są uregulowane przez prawo? Czy żona może ubiegać się o odszkodowanie za wypadek spowodowany przez męża?

Czy należy się odszkodowanie?

Zasadniczo, odpowiedź jest prosta. Istnieje możliwość uzyskania odszkodowania na przykład przez żonę, jeżeli sprawcą wypadku jest jej mąż. Wynika to z faktu, iż poszkodowany w takim przypadku odniósł obrażenia nie z własnej winy. Jednakże sytuacja nieco się komplikuje, jeżeli oboje małżonków jest współwłaścicielami pojazdu, co jest dość częstym zjawiskiem. Wiele małżeństw bowiem posiada jeden samochód, z którego korzysta zarówno mąż, jak i żona.

Otóż do 2007 roku praktyka dochodzenia roszczeń w tym zakresie wyglądała rozmaicie. W tym właśnie czasie Sąd Najwyższy podjął dwie uchwały, które są niezwykle korzystne dla współwłaścicieli pojazdów, a ponadto rozwiewają wątpliwości w zakresie możliwości dochodzenia odszkodowań. Sąd Najwyższy jednoznacznie wskazał, że zakład ubezpieczeń odpowiada z tytułu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkodę na osobie, wyrządzoną przez kierowcę pojazdu jego posiadaczowi lub współposiadaczowi. Stanowisko to jest uznawane przez pozostałe sądy, które orzekają w sprawach związanych z dochodzeniem odszkodowań. W związku z tym nic nie stoi na przeszkodzie w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych przez żonę będącą współwłaścicielem pojazdu, jeżeli sprawcą wypadku był jej mąż.

Opinia specjalisty

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy specjalistę z firmy odszkodowawczej Kompensja. Przyznał on, iż Nie ma podstaw, aby żona, będąca współwłaścicielem pojazdu, nie mogła dochodzić odszkodowania za wypadek spowodowany przez swojego męża. To rozwiązanie jest bardzo sprawiedliwe i słuszne, albowiem do odniesienia obrażeń dochodzi w takim przypadku bez winy poszkodowanej. Ważne jest to, że świadczenie zostanie wypłacone przez firmę ubezpieczeniową, nie przez męża. Nie należy więc obawiać się jakiegoś konfliktu w rodzinie spowodowanego dochodzeniem swoich praw. Zatem jak widać, również eksperci potwierdzają, że możliwe jest uzyskanie świadczenia będącego kompensacją szkody wynikłej z wypadku spowodowanego przez męża.

Niezależnie od tego, kto spowodował dany wypadek, poszkodowanym przysługuje odszkodowanie za szkody wynikłe z nieszczęśliwego zdarzenia. Dotyczy to również przypadków, gdy sprawcą jest jeden z małżonków, a poszkodowanym drugi. Konieczne jest złożenie zawiadomienia o wystąpieniu szkody do firmy ubezpieczeniowej. Następnie, droga dochodzenia swoich roszczeń wygląda tak samo jak w przypadku innych wypadków komunikacyjnych.

Szczotka
Kosiarski
Wronecki
Borska
Rozum
Anna Długa
Archiwum
Aparatus
BETA
Brykczyński
Fachstol baner
Serafiniak
Leaderschool
Impuls
Galeria Krotoszynska
M-partner
Matyla
Merlin
Krajowe Centrum Dopłat

Ankieta

Jaka była dobiegająca końca kadencja samorządu powiatowego?

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...