Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
PADEWSCY PRACA
PADEWSCY

Opowiadanie o historii z humorem

2021-09-21
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Kultura
  6. /
  7. Opowiadanie o historii z...
Opowiadanie o historii z humorem
BANASZAK

Uczniowie klas piątych cieszkowskiej szkoły podstawowej spotkali się z niebanalnym człowiekiem. W ramach cyklu „Walizka pełna książek” w miejscowej bibliotece gościł pisarz i rysownik – Paweł Wakuła.

 

P. Wakuła przedstawił się jako wykonawca niszowego zawodu, który żartobliwie sprowadził do „zabawy kredkami”. Następnie zwrócił uwagę na to, jak ważny jest dobór odpowiedniego – do czytelnika – słownictwa. W ten sposób nakreślił swój punkt widzenia w kwestii przekazywania treści historycznych dla dzieci i młodzieży. Jak wyjawił, w swoich dziełach operuje prostym, zrozumiałym językiem, a do wszystkich trudniejszych słów i zwrotów, które czasem są konieczne, pojawiają się wyjaśnienia w słowniczku. Z kolei bohaterami bogato ilustrowanych książek są dzieci. Wszystko po to, by pozwolić czytającemu utożsamić się z występującymi postaciami, żeby z zaciekawieniem przeczytał książkę o ważnych momentach w dziejach naszego państwa.

Pisarz zaprezentował swoje bestsellerowe dzieło – „Jagiełło pod… prysznicem”. Nieco absurdalny tytuł odnosi się do różnic w higienie z czasów średniowiecza i współczesnej. – Być może to nie jest najważniejsza informacja o tym królu, ale mówi nam, jakim był człowiekiem, zwłaszcza na tle epoki – opowiadał P. Wakuła. Zadając dzieciom pytanie, czy w swoim pamiętniku pisałyby o kąpieli, zwrócił uwagę, że skoro poważny kronikarz i biskup, Jan Długosz, zawarł takie treści, to w średniowieczu częste mycie ciała należało do rzadkości. Tym samym nakreślił charakter i cel książki – pokazanie władców jako ludzi. W poczet władców Polski wpisali się bowiem zarówno legendarni bohaterowie czy wielcy myśliciele, jak i utracjusze czy zwyczajni tchórze. Wszak sam fakt bycia królem nie oznacza nadzwyczajnych zdolności.

Po interesującym przemówieniu rysownik zaprezentował na przygotowanej tablicy portret Władysława Jagiełły zażywającego kąpieli. Następnie dzieci poproszono o wykonanie własnych szkiców władców historycznych lub fikcyjnych, z dodatkiem ciekawych przydomków i atrybutów. Zabawa poruszyła wyobraźnię uczestników spotkania i powstało wiele ciekawych prac, które pojawią się na wystawie organizowanej przez Gminne Centrum Kultury w Cieszkowie.

Gdy uczniowie tworzyli swoje dzieła, pisarz zapraszał ich po kolei do stolika, przy którym losowali książki jego autorstwa jako nagrody i pamiątki. Największym zainteresowaniem cieszyła się oczywiście humorystyczna opowieść o polskich władcach, ale – jak podkreślał twórca – wszystkie były godne uwagi. Do każdej książki P. Wakuła dołączał dedykację i rysunek na życzenie.

(MS)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 − 11 =

YouTube

Archiwum
ROMAN OLEJNIK
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła