Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped

Orszaki Trzech Króli

2018-01-11
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Kultura
  4. /
  5. Orszaki Trzech Króli
Orszaki Trzech Króli

6 stycznia w Lutogniewie po raz czwarty, a w Sulmierzycach po raz trzeci zorganizowano Orszak Trzech Króli. Jest to tradycja rozpowszechniona w wielu miastach i wsiach na terenie całym kraju.

 

Uroczystości w Lutogniewie rozpoczęły się poranną mszą w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, którą odprawił kustosz świątyni, ksiądz proboszcz Łukasz Żurawski. Około godziny 11.30 zaczęło się formowanie orszaku. Każdy uczestnik otrzymał symboliczną papierową koronę i śpiewnik z kolędami.

W orszaku oczywiście nie mogło zabraknąć trzech Króli – Kaspra, Melchiora i Baltazara, a także postaci Maryi Panny i Józefa wraz z Dzieciątkiem Jezus. Dzieci natomiast przebrane były za aniołki, diabły i pastuszków. Ponadto w orszaku znalazły się wielkie anioły na szczudłach oraz diabły na motorach.

Orszak przemaszerował ulicami Lutogniewa, śpiewając kolędy. Obok szopki, umiejscowionej przy grzybku, miała miejsce krótka inscenizacja wręczenia przez trzech Króli darów dla Dzieciątka – złota, mirry i kadzidła. Potem wszyscy udali się do ogrodów przy probostwie, gdzie przy ognisku pieczono kiełbaski. W tym samym czasie w miejscowym Domu Ludowym zorganizowano Muzyczną Kawiarenkę Orszakową. Można tam było pośpiewać i posłuchać kolęd, zjeść ciasto czy napić się czegoś ciepłego.

Organizatorami orszaku były Stowarzyszenie TERAZ Lutogniew, Parafia Św. Trójcy – Sanktuarium Matki Bożej Pocieczenia w Lutogniewie pod przewodnictwem proboszcza Łukasza Żurawskiego, sołectwa Lutogniew, Wróżewy, Dzierżanów, Bożacin, Osusz i Salnia, Stowarzyszenie Rodzina Ułańska-Lutogniew, LZS Orzeł Lutogniew, OSP Lutogniew, zespół ludowy Lutogniewiacy, KGW Bożacin, KGW Dzierżanów, ZMW Bożacin oraz Zespół Charytatywny i Akcja Katolicka, działające przy miejscowej parafii.

W Sulmierzycach było podobnie, orszak utworzył się przy ośrodku zdrowia i przemaszerował ulicami na rynek miasta. Tam czekała na uczestników zabawa taneczna w rytmie poloneza. Następnie wszyscy udali się do Sulmierzyckiego Domu Kultury, gdzie miejscowe przedszkolaki z grupy Tygryski zainscenizowały bożonarodzeniowe jasełka. Ogłoszono także wyniki konkursu na na najpiękniejszą Gwiazdę Betlejemską.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Archiwum
Impuls
Serafiniak
Leaderschool
Fachstol baner
Brykczyński
BETA
Aparatus
Galeria Krotoszynska
Krajowe Centrum Dopłat
vEdukacja
Vademecum
Merlin
M-partner

Ankieta

Która reprezentacja wygra mundial w Rosji?

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...