Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
Duży baner na środku

Ośmiorniczki dla wcześniaków!

2017-11-20
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Nasz Patronat, Zdrowie
  4. /
  5. Ośmiorniczki dla wcześniaków!
Ośmiorniczki dla wcześniaków!

W sobotę w Galerii Ostrovia obchodzono Światowy Dzień Wcześniaka. Dr n. med. Małgorzata Bogucka otrzymała 40 terapeutycznych ośmiorniczek, które przekaże na Oddział Neonatologiczny Szpitala Miejskiego im. Tytusa Chałubińskiego w Ostrowie Wlkp.

 

Aż jedno na dziesięcioro dzieci rodzi się przedwcześnie, czego symbolem jest sznur skarpetek – dziewięć dziecięcych, a do tego jedna mniejsza. W samej Wielkopolsce rodzi się około 1,5 tysiąca wcześniaków miesięcznie. Zjawisko to jest powszechne, a takie wydarzenia jak sobotnie naświetlają skalę problemu, z jakim mierzy się maleńki człowiek, walczący o przeżycie.

Akcję w ramach Światowego Dnia Wcześniaka zorganizowała Fundacja Małych Serc, we współpracy z Przedszkolem Smerfiki. Z tej okazji przygotowano szereg atrakcji, między innymi warsztaty szydełkowania ośmiorniczek, w których każdy mógł wziąć udział.

Ośmiorniczki wykonują wolontariusze z Fundacji Małych Serc. Potem są one specjalnie sterylizowane i pakowane próżniowo. Co miesiąc na oddział neonatologiczny szpitala w Ostrowie Wlkp. przekazuje się dwadzieścia takich ośmiorniczek.

– Ośmiorniczki mają zadanie terapeutyczne – wyjaśnia Aleksandra Jóźwiak, koordynator regionalna Fundacji Małych Serc. – Zanim maskotkę dostanie wcześniak, przez jakiś czas nosi ją jego mama. Po to, aby przesiąkła jej zapachem i poprzez ośmiorniczkę mogła przekazać maluszkowi swoją florę bakteryjną, która pomoże w jego rozwoju. Macki ośmiorniczek są specyficznie skręcone, tak aby przypominały pępowinę w łonie matki i odciągały uwagę od kabli oraz rurek w inkubatorze.

W sobotę w ostrowskiej galerii można było kupić ośmiorniczki i ozdoby świąteczne, a dochód z akcji zostanie przeznaczony na zakup materiałów do tworzenia ośmiorniczek.

(KOSTKA)

Archiwum
Impuls
Serafiniak
Leaderschool
Fachstol baner
Brykczyński
BETA
Aparatus
Galeria Krotoszynska
Krajowe Centrum Dopłat
vEdukacja
Vademecum

Ankieta

Która reprezentacja wygra mundial w Rosji?

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...