Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
Duży baner na środku

Plany powołania młodzieżowej rady

2017-11-24
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Samorząd
  4. /
  5. Plany powołania młodzieżowej rady
Plany powołania młodzieżowej rady

Na październikowej sesji Rady Miejskiej w Krotoszynie gościła młodzież szkolna. Zwrócił się do niej wiceburmistrz Ryszard Czuszke, informując o pomyśle powołania Młodzieżowej Rady Miejskiej.

 

Informacje na temat tego projektu uzupełnił burmistrz Franciszek Marszałek, zachęcając obecnych na sesji uczniów do aktywności w sprawach samorządu, a także do ubiegania się o miejsce w młodzieżowej radzie, jeśli takowa powstanie.

– Konsultacje w tej sprawie trwają już od jakiegoś czasu – przyznał burmistrz Marszałek. – Powinna to również być inicjatywa młodych ludzi. To oni muszą w tym chcieć uczestniczyć, by to dobrze zadziałało. My jako urząd zaproponujemy formę, w jakiej Młodzieżowa Rada Miejska miałaby funkcjonować.

Według wstępnych zarysów projektu do młodzieżowego gremium mogliby startować uczniowie krotoszyńskich placówek, uczęszczający do klas II-III szkół gimnazjalnych, VII SP oraz I-II szkól ponadgimnazjalnych. – Wszystkich młodych ludzi zachęcam, żeby startować do rady. Zostanie powołany specjalny zespół, który będzie to koordynował – uzupełnił burmistrz.

Warto przypomnieć, że 1 października wniosek o powołanie Młodzieżowej Rady Miejskiej złożył na ręce burmistrza Krzysztof Kubik, sportowiec i działacz polityczny. – Młodzieżowa Rada Miejska to bardzo dobry pomysł, pozwalający aktywnie włączyć się młodym ludziom w procesy decyzyjne w mieście. Jako organ apolityczny przy Radzie Miejskiej młodzież uczy się funkcjonowania samorządu, a ponadto ich głos i postulaty są bardziej słyszalne. Złożyłem wniosek o utworzenie MRM, aby ruszyły konsultacje na ten temat. Bardzo wielu młodych ludzi mówiło mi, że brakuje takiego organu w Krotoszynie. Liczę na pozytywne rozpatrzenie mojego wniosku – poinformował nas K. Kubik.

W Krotoszynie już funkcjonowała Młodzieżowa Rada Miejska. Powstała z mocy uchwały Rady Miejskiej 26 sierpnia 2010 roku. Jej członkowie zostali wybrani 25 października. W głosowaniu brali udział uczniowie wszystkich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu miasta i gminy Krotoszyn. Frekwencja wyborcza wyniosła 47,77 procent. Pierwsza sesja odbyła się 10 listopada 2010 roku. Pierwszym przewodniczącym MRM został Mikołaj Paśkiewicz, a na jego zastępców wybrano Olgę Fedorowicz i Mateusza Frankę. Niedługo potem MRM przestała istnieć z powodu niskiej frekwencji na obradach i braku kworum.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Archiwum
Gościniec
Aparatus
BETA
Mazi Owczarz
Brykczyński
Fachstol baner
Leaderschool
Impuls
Serafiniak
Wojno
Kamienica
Galeria Krotoszynska
M-partner
Matyla
Merlin
Krajowe Centrum Dopłat

Ankieta

Jaka była dobiegająca końca kadencja samorządu powiatowego?

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...