Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
U Bielawnego
Wojno
Duży baner na środku

Polsko-litewskie wakacje

2019-07-18
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Polsko-litewskie wakacje
Polsko-litewskie wakacje

11 lipca Towarzystwo Przyjaciół Krotoszyn-Mejszagoła wespół z dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich zorganizowało uroczystą biesiadę na powitanie i zarazem pożegnanie kolonistów z Mejszagoły. Litwini bawili się doskonale.

 

Tegoroczne kolonie krotoszyńska Jedynka zorganizowała w dniach 1-10 lipca. Uczestniczyli w nich uczniowie miejscowych szkół oraz z zaprzyjaźnionej szkoły w Mejszagole na Litwie. Kolonie rozpoczęły się od trzydniowego pobytu na Litwie, gdzie młodzież miała okazję zwiedzić Wilno, Trok, Mejszagołę i spotkać się z tamtejszą Polonią. W naszym kraju koloniści udali się do Kazimierza Dolnego, gdzie zobaczyli perły polskiego renesansu oraz wąwozy lessowe, a następnie do Krakowa na Wawel i do Łagiewnik. Stamtąd ruszyli w Kotlinę Kłodzką, gdzie mogli podziwiać Park Narodowy Gór Stołowych, uzdrowiska i zabytki. Podróż zakończyła się jednodniowym wypadem do Pragi.

Kolonie dla dzieci odbyły się z inicjatywy Towarzystwa Przyjaźni Krotoszyn-Mejszagoła oraz gminy Krotoszyn. Towarzystwo działa od 1999 roku i ma na celu organizowanie wyjazdów swoich członków do Mejszagoły, podejmowanie gości stamtąd, poznawanie historii i gospodarki Litwy, prowadzenie wymiany kolonijnej dzieci szkolnych z Krotoszyna i Mejszagoły, organizację widowisk i imprez dla gości z Litwy, wspieranie Polonii zamieszkałej w Mejszagole w różnej formie, ze szczególnym uwzględnieniem polskich szkół i bibliotek, organizowanie wspólnych imprez i spotkań na terenie Polski oraz Litwy, jak również wyjazdów członków Towarzystwa, pracowników urzędu miejskiego i radnych miejskich na Litwę w celu poznania kraju i mieszkających tam Polaków. Ze szkołą w Mejszagole ściśle współpracuje krotoszyńska SP nr 1.

OPRAC. (NOVUS)

FOT. Maja Pankiewicz

Sorry, there are no polls available at the moment.
Eltom-bud
KUK
Transmed24
Robstal
Słoneczna
Jumbonet
Jarmużek
M-partner