Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ZAREMBA
PADEWSCY

Powrót do przeszłości

2021-09-21
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Edukacja
  6. /
  7. Powrót do przeszłości
Powrót do przeszłości
OPEN GLOBAL

13 września uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Miliczu wybrali się na XXVI Festyn Archeologiczny „Powrót do przeszłości” w Biskupinie. Była to świetna okazja, by młodzież mogła bliżej poznać długą i bogatą historię Polski.

 

W wycieczce wzięli udział uczniowie klas Va, Vb i VIa. W Biskupinie mieli okazję zobaczyć m.in. rekonstrukcje starcia na polu bitwy wczesnośredniowiecznych wojowników, pokaz sokolniczy, prehistoryczne obozowisko łowców i zbieraczy, chatę pałucką z wytworami wikliniarskimi, rzeźbami i ekspozycją naturalnych produktów pszczelarskich. Odwiedzili także wioskę piastowską, w której mogli przyjrzeć się wystawom produktów skórniczych, snycerskich, średniowiecznego rybołówstwa, tkactwa, instrumentów muzycznych, biżuterii, a także kuźnię.

Miliczanie zobaczyli również osadę pierwszych rolników z czasów rewolucji neolitycznej, a w zrekonstruowanej przez archeologów i historyków średniowiecza osadzie obronnej na półwyspie podziwiali wytwory rzemieślnicze z wczesnego średniowiecza: tkackie, ceramiczne, drewniane, garncarskie, bursztynowe czy z brązu.

Dzieci były pod ogromnym wrażeniem bogactwa i różnorodności kultury Biskupina i przywieźli do domu wiele ciekawych pamiątek. Opiekę nad uczniami sprawowali wychowawcy klas – Małgorzata Maciejewska, Katarzyna Józefiak i Elżbieta Herl, a organizatorami wycieczki edukacyjno-krajoznawczej byli Joanna Domańska i Tomasz Nowakowski.

Gród w Biskupinie jest jednym z najsłynniejszych pradziejowych stanowisk archeologicznych w Europie, a jego badania wykopaliskowe otworzyły nową kartę w dziejach polskiej i europejskiej archeologii. Jego odkrycie znalazło się w gronie stu najważniejszych archeologicznych odkryć XX wieku.

Zespół archeologów pod przewodnictwem prof. Józefa Kostrzewskiego w latach 30. XX wieku ustalił, że gród powstał między 770 a 400 rokiem p.n.e . Według Muzeum Archeologicznego w Biskupinie większość drewna wykorzystanego do jego budowy pochodziła ze ścinki zimowej 738/737 roku p.n.e. (około 2700 lat temu, czyli przełom epok brązu i żelaza).

OPRAC. (FENIX)

FOT. SP 1 w Miliczu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jeden × trzy =

YouTube

Archiwum
Andrzej Kaźmierczak
Jankowski
ZAWODNY
Kierakowicz
Manista
OLEJNIK
Paweł Grobelny
Potarzycka
Bratborski Maciej
MAYOR INK
ZBITY TELEFON
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE