Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
Pluszaki

Projekcja niemego filmu

2017-11-19
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Kultura
  4. /
  5. Projekcja niemego filmu
Projekcja niemego filmu

11 listopada w koźmińskim kinie Mieszko wyemitowano niemy film pt. „Bartek zwycięzca”. Oprawę muzyczną zapewnił Waldemar Rychły z zespołem.

 

Film „Bartek zwycięzca” został nakręcony w Poznaniu w 1923 roku w oparciu o nowelę Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem. Do dziś nie zachowała się żadna kopia tego materiału. Zaprezentowany w koźmińskim kinie film zmontowany jest z zachowanych przypadkowo materiałów roboczych.

Na podstawie noweli H. Sienkiewicza i zachowanej fragmentarycznie bibliografii film zrekonstruowały Krystyna Lindenbergh i Jadwiga Zajicek. Specjalnie przygotowana ścieżka dźwiękowa oparta jest na wielkopolskiej muzyce ludowej, na melodiach zapisanych i opublikowanych przez Oskara Kolberga w latach 1875-1882 (w pozycji „Wielkie Księstwo Poznańskie”).

Rolę tytułową, Sienkiewiczowskiego Bartka Słowika, zagrał znany polski przedwojenny zapaśnik, Władysław Pytlasiński. W swojej karierze stoczył 800 walk, z czego 794 wygrał, co było wyczynem niespotykanym w historii zapasów. W. Pytlasiński był wychowawcą mistrzów zapaśniczych, propagatorem fair play i założycielem szkół atletycznych. W 1900 roku zdobył tytuł mistrza świata. Od 1962 roku rozgrywane są międzynarodowe turnieje zapaśnicze im. Władysława Pytlasińskiego.

(NOVUS)

Fines
Krajowe Centrum Dopłat

Ankieta

Czy jesteś za swobodnym dostępem obywateli do broni?
Loading ... Loading ...