Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
ZAREMBA
PADEWSCY

Przeszłość kluczem do przyszłości

2017-09-22
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Historia
  6. /
  7. Przeszłość kluczem do przyszłości
Przeszłość kluczem do przyszłości
TAPAS

16 września w Konarzewie już po raz trzeci odbył się tradycyjny piknik rodzinny. Organizatorem imprezy były stowarzyszenia ,,Razem dla Konarzewa” i „Motylek”, działający przy miejscowym SOSW. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych uczestnicy festynu bawili się znakomicie, zwłaszcza ci najmłodsi.

W trzeciej edycji konarzewskiego pikniku położono nacisk na historię jednej z najstarszych wsi powiatu krotoszyńskiego. Impreza rozpoczęła się od panelu dyskusyjnego historyków w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Konarzewie. Udział w spotkaniu wzięli profesor Instytutu Historii Sztuki Jan Skuratowicz, Maria Andrzejewska z Pracowni Badań Dziedzictwa Wsi w Muzeum Narodowym Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Andrzej Krzyżanowski – potomek właściciela Konarzewa, Henryka Krzyżanowskiego, lokalni historycy – dr Edward Jokiel i dr Krzysztof Bogdan Grobelny, Karolina Grzelak – dyrektor oddziału Banku Spółdzielczego w Zdunach, Daria Nowacka – dyrektor SOSW, Tomasz Konieczny – członek stowarzyszenia Razem dla Konarzewa, Łukasz Cichy – pasjonat historii.
Dyskutowano o historii Konarzewa, jego właścicielach, architekturze i wystroju pałacu, zabudowie wsi oraz związkach historycznych rodów w kontekście wsi, Zdun i Wielkopolski. Każdy z gości poruszał inne kwestie, co pozwoliło na wymianę informacji, źródeł historycznych czy innych materiałów.

Na boisku przy sali wiejskiej zaprezentowano tablice promujące Konarzew, przygotowano prezentację multimedialną „Z życia dawnego Konarzewa”, zorganizowano plener artystyczno-historyczny z warsztatami i pokazami dla dzieci oraz dorosłych.

Zespół Muzyki Dawnej ARTIFEX z Krotoszyna wprowadził wszystkich w klimat dawnych epok. Dzieci – absolwenci z Przedszkola Publicznego w Zdunach zaprezentowały „Legendę o Zdunach”. Wystąpiły też przedszkolaki z oddziału przedszkolnego w Konarzewie oraz zespół folklorystyczny z ZSP w Koźminie Wlkp.

Członkowie Pocztu Wierzbięty demonstrowali uzbrojenie, rynsztunek oraz walki rycerskie. Pokaz wylepiania z gliny zaprezentowało Stowarzyszenie Monumenta Poloniae. Z kolei najmłodszych zabawiał animator-klaun. Można było skosztować domowych wypieków, przygotowanych przez członków i sympatyków stowarzyszenia.

W sali wiejskiej każdy mógł obejrzeć wystawę fotograficzną „Konarzew – ludzie, miejsca, pamiątki”. Była też okazja, by zapoznać się z mapą Konarzewa, przygotowaną w ramach projektu „Wielkopolska oś czasu”.

(NOVUS)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cztery × 4 =

YouTube

Andrzej Kaźmierczak
ZAWODNY
Jankowski
Kierakowicz
Manista
OLEJNIK
Paweł Grobelny
Potarzycka
Bratborski Maciej
Archiwum
ZBITY TELEFON
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Dietetyk Kaźmierczak
GÓRZNY GROUP
Agencja Reklamowa GL
BGP 2023
INNOWACYJNE FINANSE
MAYOR INK