Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
U Bielawnego
Wojno
Duży baner na środku

Rodzina fundamentem Polski i Europy!

2019-07-16
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Rodzina fundamentem Polski i...
Rodzina fundamentem Polski i Europy!

Za nami kolejna Wystawa Zwierząt Gospodarskich i Domowych w Benicach. Trzynasta edycja tej imprezy przyciągnęła liczne grono wystawców, również spoza naszego powiatu, a także mieszkańców, dla których przygotowano szereg atrakcji. Były występy artystyczne, przejażdżki konne, rozmaite stoiska gastronomiczne i zabawy dla dzieci z nagrodami. Gwiazdą wydarzenia był zespół Weekend!

 

Organizatorami wystawy tradycyjnie byli Jan Zych – sołtys Benic i radny miejski Krotoszyna, miejscowa Rada Sołecka oraz Franciszek Marszałek – burmistrz Krotoszyna. W tym roku imprezie przyświecało hasło „Rodzina fundamentem Polski i Europy”. Tym samym organizatorzy nawiązali do wartości i tradycji, które scala rodzina – jako najmniejsza i najważniejsza komórka społeczeństwa, zapewniająca jego przetrwanie i równowagę.

Z każdą kolejną wystawą mieszkańców i wystawców jest coraz więcej. Na pierwszej edycji wystawców było 15, a teraz ta liczba oscyluje wokół 200. Oprócz zwierząt hodowlanych i domowych, takich jak bydło, drób, gołębie, króliki, można było obejrzeć nowoczesne maszyny rolnicze. Każdy mógł zasięgnąć porad od profesjonalnych firm, zajmujących się paszami dla zwierząt czy pozyskiwaniem środków unijnych i funduszy przeznaczonych na rozwój gospodarstwa.

Uroczyste otwarcie imprezy poprzedziło przecięcie wstęgi i wystąpienie przedstawicieli Polskiego Związku Łowieckiego, którzy zadęli w rogi. Jednocześnie wypuszczono gołębie, co wywołało niemały aplauz publiczności. Wielkie podziękowania starosta krotoszyński oraz zaproszeni parlamentarzyści skierowali do Jana Zycha za stworzenie wspaniałej atmosfery na imprezie, na którą co roku przybywa rzesza zadowolonych mieszkańców. Za zasługi w krzewieniu wartości patriotycznych i poczucia wspólnoty sołtys Benic otrzymał wyróżnienie w postaci medalu z okazji 100-lecia powstania wielkopolskiego.

– Kolejny rok kolegi Janka w roli głównej, jako gospodarza. Wiele tygodni poświęcił na przygotowanie tego wydarzenia. Jak pamiętam, od lat jest on przykładem krzewienia patriotyzmu, również gospodarczego. Zachęca do współpracy i integruje nas wszystkich. Zasługujesz na medal „100-lecia Powstania Wielkopolskiego”, którego symbolem jest nasz wielkopolski orzeł w koronie. Chciałbym ci w imieniu Wielkopolskiej Izby Rolniczej i kolegów rolników serdecznie podziękować za to, co robisz dla mieszkańców wsi i gminy czy powiatów ościennych – powiedział poseł Piotr Walkowiak.

– Wielkopolska rolnictwem stoi. Mamy w naszym województwie najniższe bezrobocie w skali całego kraju. Zawdzięczamy to przede wszystkim rolnictwu i przetwórstwu rolno-spożywczemu. 1/3 trzody chlewnej jest wytwarzana właśnie w Wielkopolsce, zwłaszcza na południu. Chylę czoła przed panem sołtysem, który wpadł na pomysł na prezentację tego dorobku – stwierdził poseł Tomasz Ławniczak.

Z kolei senator Piotr Mikołajczyk pochwalił organizatorów za stworzenie wspaniałego hasła tegorocznej imprezy, przypominającego, jak znaczącą wartością jest rodzina. – Jest mi bardzo miło, że po raz kolejny mogę gościć w przyjaznych Benicach. Znów państwo pokazujecie siłę wspólnoty lokalnej, pokazujecie, że jesteście razem i chcecie wspólnie świętować. Hasło macie przepiękne. Panie sołtysie, należą się panu ogromne podziękowania za to, co pan robi. Przekazuję dwa bony na wycieczkę do Warszawy, zwiedzanie sejmu i senatu, Muzeum Narodowego, Centrum Pieniądza. Jeden dla pana, a drugi dla mieszkańców, którzy będą mieli okazję go zdobyć podczas loterii – oznajmił senator.

Starosta Stanisław Szczotka również przyłączył się do podziękowań dla Jana Zycha i wszystkich wystawców, którzy tego dnia postanowili przyjechać do Benic, by zaprezentować swój dorobek. Podkreślił, że nader istotna w zorganizowaniu wystawy jest dobra współpraca z Urzędem Miejskim w Krotoszynie.

– Trudno jest mi cokolwiek powiedzieć – mówił wzruszony Jan Zych. – Powiem „dziękuję”! Rodzina jest najważniejsza, ona łączy nas wszystkich we wspólnotę wartości i tradycji. Przy wspólnej zabawie możemy to dostrzec – zaznaczył organizator wystawy.

Jak zawsze organizatorzy przygotowali bogaty program artystyczny. Na scenie wystąpili lokalni artyści oraz – oczekiwany przez wszystkich – disco-polowy zespół Weekend z Radosławem Liszewskim na czele. Ich koncert przyciągnął tłumy fanów, którzy mogli bawić się przy takich hitach jak „Ona tańczy dla mnie” czy „Za każdą chwilę z Tobą”.

Następnie odbyła się oficjalna prezentacja wszystkich wystawców, którzy tego dnia pojawili się w Benicach. Przeprowadzono też loterię fantową, w której do wygrania były m.in. rowery, sprzęt rolniczy, urządzenia AGD czy codziennego użytku. Zwieńczeniem dnia była zabawa taneczna.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Sorry, there are no polls available at the moment.
Eltom-bud
KUK
Transmed24
Robstal
Słoneczna
Jumbonet
Jarmużek
M-partner