Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped

Rok pod znakiem igrzysk

2018-01-09
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Sport
  4. /
  5. Rok pod znakiem igrzysk
Rok pod znakiem igrzysk

W minionym roku mogliśmy cieszyć się z wielu sukcesów sportowców pochodzących z powiatu krotoszyńskiego. Na pierwszy plan wysuwa się wspaniała postawa Łukasza Kaczmarka, który zagrał w siatkarskiej reprezentacji na mistrzostwach Europy. W okresie wakacyjnym odbyły się dwie duże imprezy, na których również nie brakowało przedstawicieli Ziemi Krotoszyńskiej. Chodzi oczywiście o X Światowe Igrzyska Sportowe The World Games 2017 oraz XXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie Głuchych.

 

Nasi sportowcy po raz kolejny świetnie spisywali się nie tylko na terenie kraju, ale też za granicą. Oczywiście o wszystkich osiągnięciach pisaliśmy na naszych łamach. Dziś przypominamy najważniejsze wydarzenia sportowe 2017 roku.

Spełnił swoje marzenia!

Na przełomie sierpnia i września w naszym kraju odbywały się Mistrzostwa Europy w Siatkówce Mężczyzn. Jokerem w talii trenera Ferdinando De Giorgiego był pochodzący z Krotoszyna Łukasz Kaczmarek. Popularny Zwierzak efektownymi akcjami zapisał się w pamięci fachowców oraz kibiców. Niestety, nasza kadra pożegnała się z turniejem po przegranej ze Słowenią 0:3.

– Ciężko w takich momentach opisać emocje towarzyszące całemu turniejowi. Chciałbym podziękować kibicom za doping przez całe mistrzostwa. Dzięki waszemu wsparciu i obecności czułem się dodatkowo uskrzydlony i zmotywowany. Przepraszam też wszystkich tych, którzy czują się zawiedzeni naszą postawą – powiedział Ł. Kaczmarek krótko po siatkarskim Euro.

Nasi na The World Games

Od 20 do 30 lipca śledziliśmy poczynania naszych zawodników na X Światowych Igrzyskach Sportowych we Wrocławiu – The World Games 2017. Powiat krotoszyński reprezentowali sumocy – Aleksandra Rozum (65 kg), Marina Rozum (80 kg), Olimpia Robakowska (80 kg), Patryk Swora (85 kg) oraz Aron Rozum (115 kg), który był najbliżej medalu. W walce o trzecie miejsce krotoszyński zawodnik musiał jednak uznać wyższość rywala z Mongolii.

We Wrocławiu wystąpiła także pochodząca z Kobylina Róża Gumienna, która dostąpiła zaszczytu przeczytania uroczystego ślubowania w imieniu wszystkich sportowców. Udział w igrzyskach zakończyła po porażce z Weroniką Cmarovą.

Świetnie spisały się piłkarki ręczne plażowe, z Sylwią Bartkowiak w składzie, zajmując wysoką piątą pozycję. – Przeszłyśmy do historii polskiej piłki ręcznej plażowej. W jednym roku wywalczyłyśmy wicemistrzostwo Europy oraz piątą lokatę w debiucie na The World Games – oznajmiła S. Bartkowiak.

Medale Powroźnika i Brzykcy!

W drugiej połowie lipca odbywała się druga wielka impreza – XXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie Głuchych w Samsunie. Był to szczególny czas dla dwójki naszych sportowców – Natalii Brzykcy i Konrada Powroźnika, którzy stanęli na podium.

N. Brzykcy wywalczyła srebro w kategorii +78 kg, ulegając w finale Natalii Borisovnej (Rosja). Gorzej powiodło się Agnieszce Brzykcy, która odpadła z zawodów po dwóch porażkach.

Znakomicie w Samsunie spisał się K. Powroźnik, który został pływackim mistrzem w wyścigu na 200 m motylkiem. Wysoką dyspozycję potwierdził w sztafecie 4×200, zdobywając z kolegami brąz. W kolejnych trzech konkurencjach K. Powroźnik plasował się na znienawidzonym przez sportowców, czwartym miejscu. – Udało mi się spełnić marzenia i bardzo cieszę się ze zdobycia dwóch krążków w Samsunie – powiedział K. Powroźnik.

Krotoszyn stolicą crossfitu?

– Jeżeli LOGinLAB w poprzednim roku było najlepszą imprezą w Polsce i w Krotoszynie, to tegoroczna edycja zmiażdżyła wszystkie poprzednie. 151 osób rywalizowało przez trzy dni o miano najsprawniejszych i najsilniejszych w Polsce. To była walka nie tylko z ciężarami, ale i z własnymi słabościami – tak skomentował kolejną edycję LOGinLAB jej organizator, Dawid Kujawski – W tym roku do naszego miasta przybyli najlepsi zawodnicy w kraju, którzy rywalizują na poziomie europejskim. To świadczy o poziomie zawodów. Mnie największą radość sprawiły zmagania teamów. Po raz pierwszy na świecie udało się zorganizować rywalizację drużyn trzyosobowych, co należy uznać za sukces – podkreślił miłośnik crossfitu.

Szkolenie młodzieży procentuje

Regularne treningi oraz praca na lekcjach WF-u przynoszą korzyści. UKS Piast Krotoszyn, UKS Polon Krotoszyn oraz UKS Trójka Krotoszyn szkolą dzieci w minisiatkówce na wysokim poziomie. Nic zatem dziwnego, iż potem możemy oglądać pochodzących z Krotoszyna siatkarzy w najważniejszych rozgrywkach w kraju. To między innymi dzięki pracy krotoszyńskich trenerów doczekaliśmy się takich zawodników jak Patryk Foltynowicz, Daria Paszek, Łukasz Karpiewski, Łukasz Kaczmarek czy Rafał Sobański.

W minionym roku na szczególne pochwały zasłużyli kadeci Piasta, prowadzeni przez Piotra Robakowskiego. Chłopcy powtórzyli wynik z poprzedniego roku, zdobywając srebrny medal tym razem w juniorach młodszych.

Futbol na tak!

Lokalne kluby piłkarskie czy szkółki coraz mocniej skupiają się na szlifowaniu młodych talentów. Pozytywnym zjawiskiem jest organizacja turniejów halowych dla młodych adeptów futbolu na specjalnie przygotowanej, sztucznej murawie. Turniej BZ WBK dla orlików i młodzików czy Reiss Cup przyciągnęły liczne grono uczestników.

Na uwagę zasługuje też młoda Astra. Podopieczni Rafała Humbli plasują się na wysokich miejscach w silnie obsadzonych zawodach na terenie całego kraju.

Starsi miłośnicy futbolu pasjonowali się kolejnym sezonem KLHPN czy rozgrywkami Playareny. Odbyła się także kolejna edycja coraz bardziej popularnego Summer Cup.

Sukcesy w sportach walki

Tradycyjnie nasi zawodnicy odnosili sukcesy w sportach walki. Wspomniana już Róża Gumienna została po raz pierwszy w historii mistrzynią FEN w K1, wygrała też Puchar Świata w Innsbrucku i zdobyła brąz na mistrzostwach świata.

Dobry rok mieli też zapaśnicy. Robert Baran i Mateusz Filipczak wywalczyli złote medale na LXX Mistrzostwach Polski Seniorów. Jakub Brylewski zdobył brąz na ME Juniorów w Dortmundzie. Z kolei Szymon Wojtkowski przegrał walkę o podium na ME w Sarajewie.

Wiele udanych startów zanotowała w taekwondo Alicja Kowańdy, m.in. zajęła trzecie miejsce na MP w Puławach i była najlepsza w Pucharze Polski w Olecku.

Jak zawsze nie zawodzili karatecy UKS Shodan Zduny czy ASW Nippon Krotoszyn, zdobywając mnóstwo medali.

Krotoszyńscy darterzy coraz lepsi

Przez cały rok Gazeta Lokalna KROTOSZYN wspierała miejscowych darterów. Oni zorganizowali Krotoszyńską Ligę Darta, Superligę Darta, drugi w historii Puchar Polski w Darcie czy turniej dla partnerów. Krotoszyńscy gracze dzielnie walczyli też w innych miastach. Wygrywali np. w Lesznie, Pleszewie, Jarocinie. Coraz lepiej wiedzie się im w najważniejszych turniejach w kraju.

Multimedalista Roszczak

Warto na koniec wspomnieć o kilku innych bohaterach minionego roku. Po objęciu stanowiska trenera reprezentacji siatkarzy plażowych przez Mateusza Radojewskiego jego podopieczni wywalczyli brąz na turnieju World Tour w Xiamen. Lekkoatleta Czesław Roszczak zdobył osiem medali na MP w Toruniu, następnie dołożył cztery krążki na MŚ w Korei Południowej oraz trzy na ME w Danii. Po raz piąty z rzędu wicemistrzem kraju w trójboju siłowym został Szczepan Zimmermann.

Zespół Wielkopolskiej Gazety Lokalnej KROTOSZYN gratuluje wszystkim sportowcom sukcesów w roku 2017 i życzy wielu kolejnych osiągnięć!

(GRZELO)

Archiwum
Impuls
Serafiniak
Leaderschool
Fachstol baner
Brykczyński
BETA
Aparatus
Galeria Krotoszynska
Krajowe Centrum Dopłat
vEdukacja
Vademecum
Merlin
M-partner

Ankieta

Która reprezentacja wygra mundial w Rosji?

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...