Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
E-paka
Duży baner na środku

Rozmawiali o cyberprzemocy

2019-04-12
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Edukacja
  4. /
  5. Rozmawiali o cyberprzemocy
Rozmawiali o cyberprzemocy

Odpowiedzialność karna i prawna nieletnich oraz cyberprzemoc to pojęcia, których wyjaśniania podjął się funkcjonariusz krotoszyńskiej komendy, goszcząc w Szkole Podstawowej w Sulmierzycach. Komputer oraz telefon komórkowy to pożyteczne wynalazki, z których obecnie korzystają wszyscy – dzieci i dorośli. Ale…

 

Internet stanowi skarbnicę wiedzy i informacji, jest platformą, na której młodzież kontaktuje się z rówieśnikami, miejscem nauki, pracy itp. Należy jednak pamiętać, że wykorzystywany w sposób niewłaściwy, może wyrządzić sporo krzywdy.

W pogadance w szkole w Sulmierzycach udział wzięli uczniowie klas IV-VIII. Policjant rozmawiał z nimi na temat zagrożeń internetowych i odpowiedzialności karnej za czyny popełnione przez nieletnich. Dokładnie omówił, w jaki sposób najczęściej dochodzi do przemocy w świecie wirtualnym. Dzieci dowiedziały się również, jak unikać zagrożeń związanych z nieodpowiedzialnym korzystaniem z Internetu oraz jakie zachowania są w sieci zabronione.

Szczególną uwagę zwrócono na kontakty i spotkania z osobami nieznajomymi, poznanymi w sieci, a także na związane z tym niebezpieczeństwa: nękanie, straszenie, obrażanie, wysyłanie wulgarnych e-maili i sms-ów, kłótnie internetowe, rejestrowanie, publikowanie i rozsyłanie ośmieszających informacji, zdjęć i filmów, podszywanie się pod inną osobę, obraźliwe komentowanie wpisów na blogu.

Przemoc internetowa jest szczególnie dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia czy nagrane na telefon komórkowy filmiki docierają za pomocą sieci w krótkim czasie do wielu osób. Mimo że akty cyberprzemocy wyglądają niewinnie, mogą wyrządzić dużą krzywdę. Dodatkowo funkcjonariusz przypomniał, jakie są konsekwencje prawne zachowań niezgodnych z prawem. Podkreślił też, że w sieci nigdy nie jesteśmy anonimowi, a każde użycie komputera zostawia ślady.

Spotkanie miało na celu podniesienie świadomości prawnej w zakresie odpowiedzialności nieletnich za czyny związane z przestępczością internetową.

OPRAC. (NOVUS)

FOT. KPP Krotoszyn

Ankieta

Co myślisz o planowanym strajku nauczycieli i ich żądaniach?

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...
Intermarche
Archiwum
W starym stylu
Impuls
Banaszak
Galeria Kroto
BETA
Mazi Owczarz
Leaderschool
Fachstol baner
Serafiniak
Jumbonet
Jarmużek
Wojno
M-partner
Matyla