Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
E-paka
Duży baner na środku

Setna rocznica i wyborcze emocje

2019-01-08
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Setna rocznica i wyborcze...
Setna rocznica i wyborcze emocje

Od blisko siedmiu lat jesteśmy z Wami podczas wszystkich ważnych wydarzeń, związanych z powiatem krotoszyńskim i jego mieszkańcami. Nie inaczej było w minionych 12 miesiącach, które – nie tylko w naszym regionie, lecz w całym kraju – w głównej mierze upłynęły pod znakiem obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzeń związanych z tą rocznicą, ale także z setną rocznicą wybuchu powstania wielkopolskiego, nie brakowało i u nas. Większość z nich relacjonowaliśmy na naszych łamach.

Ale rok 2018 to także wielkie emocje wyborcze, gdyż w październiku odbyły się kolejne wybory samorządowe. Tym razem obywatele wybrali lokalne władze na najbliższe pięć lat.

Dziś przypominamy dziesięć najważniejszych – naszym zdaniem – wydarzeń minionego roku. Najważniejszych, czyli takich, które w największym stopniu wpłynęły, wpłyną czy mogą wpłynąć na życie mieszkańców powiatu w najbliższych latach. I tym kryterium kierowaliśmy się w naszym subiektywnym, co podkreślamy, wyborze. Pisaliśmy o nich obszernie, a teraz przypominamy je w telegraficznym skrócie.

 

ZDJĘCIE NR 1

W marcu podpisano umowę na rozbudowę szpitala. Inwestycja o wartości blisko 25 mln złotych realizowana jest w ramach inicjatywy JESSICA 2. A 19 września na placu budowy nowej części szpitala powiatowego w Krotoszynie odbyła się uroczystość podpisania i wmurowania Aktu Erekcyjnego. Zasadniczym celem tej inwestycji jest koncentracja usług medycznych świadczonych przez szpital w jednej lokalizacji – przy ulicy Mickiewicza 21. Dobudowana część będzie miała powierzchnię ok. 4 tys. metrów kwadratowych.

ZDJĘCIE NR 2

Wiele inwestycji realizuje Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Krotoszynie. Jeszcze przed świętami wielkanocnymi poinformowano o dofinansowaniu unijnym m.in. na budowę kanalizacji i wodociągu na ulicach Wiewiórowskiego i Klemczaka. We wrześniu spółka podpisała umowę na realizację następujących inwestycji – instalacji do przetwarzania osadu oraz instalacji fotowoltaicznej, a także rozbudowy sieci wodociągowej na terenie aglomeracji Krotoszyna.

ZDJĘCIE nr 3

15 maja na krotoszyńskim rynku oficjalnie zainaugurowano system miejskich rowerów Krotower. To druga wersja projektu Krotoszyński Rower Miejski. Pierwsza koncepcja bowiem okazała się niewypałem. Nowy projekt natomiast pozwala, po ściągnięciu odpowiedniej aplikacji, na bezpłatne korzystanie z roweru przez 15 minut. Dłuższa jazda wymaga opłaty. Do dyspozycji mieszkańców przygotowano 50 rowerów. Wszystkie jednoślady mają nadajniki GPS.

ZDJĘCIE NR 4

14 lipca 55 zastępów straży pożarnej walczyło z pożarem poddasza budynku użyteczności publicznej na terenie byłej jednostki wojskowej przy ulicy Młyńskiej w Krotoszynie. Wskutek pożaru ucierpiały Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Warsztat Terapii Zajęciowej i Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia. W związku z tym zmieniły się siedziby tych instytucji.

ZDJĘCIE NR 5

25 lipca została podpisana umowa na rewitalizację Alei Powstańców Wlkp. w Krotoszynie. Umowa została zawarta na kwotę 9 602 954,73 zł z terminem realizacji i rozliczenia inwestycji do 30 czerwca 2019 r. W ramach zadania przewidziano m.in. zmianę zagospodarowania ulicy, polegającą na wprowadzeniu jednolitej szerokości dwóch jednokierunkowych jezdni oraz zagospodarowania pasażu pomiędzy jezdniami, a także uporządkowanie stanu infrastruktury podziemnej.

ZDJĘCIE NR 6

Rozbudowuje się także Galeria Krotoszyńska. Docelowo ma powstać co najmniej dziesięć nowych sklepów. Powierzchnia najmu wyniesie 3300 metrów kwadratowych, a całości – 4100 metrów kwadratowych. Powstanie także nowy parking. Zakończenie prac przewiduje się na przełom lat 2019 i 2020. A pod koniec minionego roku w pobliżu galerii otwarta została restauracja McDonald’s.

ZDJĘCIE NR 7

Nasze samorządy przystąpiły do projektu „Wdrożenie wysokiej jakości e-usług administracyjnych w gminach Krotoszyn, Kobylin, Rozdrażew, Koźmin Wlkp., Zduny, Sulmierzyce i w Powiecie Krotoszyńskim”. Zmiany, jakie przyniosło przedsięwzięcie, to m.in. usprawnienie głosowań na sesjach poprzez używanie tabletów, transmisje na żywo z obrad, możliwość składania wniosków przez Internet czy wprowadzenie rekrutacji do szkół i przedszkoli drogą elektroniczną.

ZDJĘCIE NR 8

W październiku odbyły się wybory samorządowe. Na naszym terenie obyło się bez drugiej tury. Przez najbliższe pięć lat we wszystkich gminach powiatu krotoszyńskiego rządzić będą dotychczasowi włodarze. Mieszkańcy ponownie zaufali Franciszkowi Marszałkowi, Maciejowi Bratborskiemu. Tomaszowi Chudemu, Tomaszowi Lesińskiemu, Dariuszowi Dębickiemu oraz Mariuszowi Dymarskiemu. Ponadto do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego dostała się Joanna Król-Trąbka.

ZDJĘCIE NR 9

Ostatniego dnia października podpisana została umowa na realizację zadania pod nazwą „Zmiana sposobu użytkowania budynku administracyjno-usługowego na Dzienny Dom Senior+” wraz z przebudową i rozbudową”. Dzienny Dom Seniora będzie się mieścił w budynku przy ul. Kobierskiej, który został przez wojewodę wielkopolskiego przekazany samorządowi krotoszyńskiemu w formie darowizny.

ZDJĘCIE NR 10

Związek Międzygminny EKO SIÓDEMKA wprowadził zmiany w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi. Nowością będą odrębne pojemniki na popiół i żużel z pieców. Ponadto worki na odpady zielone zostaną zastąpione brązowymi pojemnikami. Przypomnijmy też, że w sierpniu związek podniósł opłaty za wywóz śmieci. Podwyżkę za odbiór odpadów uchwaliła także Rada Miejska w Koźminie Wlkp. na ostatniej sesji poprzedniej kadencji.

ANDRZEJ KAMIŃSKI

Sorry, there are no polls available at the moment.
Jumbonet
Jarmużek
Wojno
M-partner
Matyla