Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN

Wielkopolska Gazeta Lokalna KROTOSZYN
Energysped
Duży baner na środku

Śmiertelne zatrucie czadem

2017-09-13
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności, Na sygnale
  4. /
  5. Śmiertelne zatrucie czadem
Śmiertelne zatrucie czadem

We wtorek, 12 września, przed południem w jednym z budynków wielorodzinnych na Alejach Powstańców Wielkopolskich w Krotoszynie doszło do tragicznego zdarzenia. Mieszkający samotnie starszy mężczyzna najprawdopodobniej zatruł się tlenkiem węgla.

 

– Do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie wpłynęło zgłoszenie o potrzebie sprawdzenia pomieszczeń pod kątem obecności czadu – informuje Tomasz Niciejewski, rzecznik prasowy KP PSP w Krotoszynie.

Strażacy zabezpieczyli teren działania i – wyposażeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych oraz urządzenia pomiarowe – weszli do wnętrza mieszkania. Byli tam już ratownicy medyczni. Lekarz niestety stwierdził zgon mieszkającego tam mężczyzny.

Urządzenia pomiarowe wykazały obecność tlenku węgla. Natychmiast zdecydowano o ewakuacji medyków i właścicielki mieszkania na zewnątrz. Lekarz przebadał kobietę – jej życiu i zdrowiu nic nie zagrażało.

– W związku z występowaniem tlenku węgla przewietrzono wszystkie pomieszczenia kamienicy do momentu wskazania przez sprzęt pomiarowy zerowych wartości. Działania trwały ponad półtorej godziny – dodaje T. Niciejewski.

Działający na miejscu policjanci, we współpracy z prokuratorem, podjęli decyzję, że zostanie przeprowadzona sekcja zwłok. – Chcemy potwierdzić w stu procentach, że bezpośrednią przyczyną zgonu było zatrucie tlenkiem węgla. Zmarły mężczyzna to 78-letni krotoszynianin. W mieszkaniu palił w piecu kaflowym. To pierwsza ofiara czadu w tym sezonie w naszym województwie – mówi Piotr Szczepaniak, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie.

Rozpoczął się sezon grzewczy. Dlatego strażacy i policjanci apelują o regularne sprawdzanie i czyszczenie przewodów kominowych, dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Przede wszystkim po to, żeby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, w których zachodzi proces spalania.

Zanieczyszczony komin może być przyczyną złego spalania paliwa i powstawania trującego czadu. Tlenek węgla to gaz niewyczuwalny przez człowieka. Wdychanie nawet niewielkiej jego ilości powoduje zatrucie, silne bóle głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę, a nawet prowadzi do zgonu.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

 

PAMIĘTAJMY, aby…

– uchylić okno w mieszkaniu, gdy korzystamy z jakiegoś źródła ognia

– nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych

– przy instalacji urządzeń i systemów korzystać z wykwalifikowanej kadry

– dokonywać okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami

– stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu

– w razie wymiany okien na nowe sprawdzić poprawność działania wentylacji

– często wietrzyć pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić niewielkie rozszczelnienie okien

– systematycznie sprawdzać ciąg powietrza np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do wspomnianego otworu

– w trosce o własne bezpieczeństwo warto rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i czadu; koszt jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń (łącznie z uratowaniem życia)

– nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, osłabienia, przyspieszenia akcji serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem zatrucia czadem.

 

 

Szczotka
Kosiarski
Wronecki
Borska
Rozum
Anna Długa
Archiwum
Aparatus
BETA
Brykczyński
Leaderschool
Fachstol baner
Serafiniak
Impuls
Galeria Krotoszynska
M-partner
Matyla
Merlin
Krajowe Centrum Dopłat

Ankieta

Jaka była dobiegająca końca kadencja samorządu powiatowego?

Zobacz wyniki głosowania

Loading ... Loading ...